Yeditepe İstanbul

3 – 24 Mart 2015

Bir şehir, üç farklı bakış, üç çağdaş sanatçı…

Yaşayan en değerli Türk izlenimci sanatçılardan Ayhan Türker, Muhsin Kut ve Mustafa Pilevneli’yi buluşturan ‘Yeditepe İstanbul’ başlıklı sergi, birbirinden farklı teknik, üslup ve yaklaşımlar ile sanatçıların gözündeki İstanbul’u ve izlenimlerini bir araya getiriyor.

Hobi Sanat Galerisi şehirde baharı renkli, coşkulu ve hayran bırakan manzaralarıyla İstanbul’u en iyi resmeden üç isimle birlikte karşılıyor. 3-24 Mart tarihleri arasında açık kalacak olan ‘Yeditepe İstanbul’ başlıklı sergi, çatılardan İstanbul manzaralarından Boğaz’a, şehrin eski güzelliklerinden Tarihi Yarımada’ya ve eski Kalamış özlemine iki yaka İstanbul’u tüm görkemi ve güzellikleri, dünü ve bugünüyle tek bir galeri mekânına sığdırıyor.

Ayhan Türker’in sakinliği ve yeşiliyle İstanbul’un eski günlerine göz kırpan resimleri, Muhsin Kut’un kendine özgü tekniği ve renkleriyle resmettiği gözden kaçan İstanbul manzaraları ve Mustafa Pilevneli’nin coşkulu renkleri ve tekniğiyle göz kamaştırıcı bir şekilde aktardığı Boğaz ve Kalamış resimleri 3-24 Mart tarihleri arasında Hobi Sanat Galerisi’nde görülebilir.

Detaylı bilgi, görsel ve sanatçılar ile röportaj talepleriniz için aşağıda yer alan telefon numarası ve e-posta adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ayhan Türker (1938, Diyarbakır)

Resimde ifade tarzını, empresyonist anlayışla gerçekleştiren Ayhan Türker, İstanbul peyzajını, turistik ve hikâyeci bir anlayıştan uzak bir şekilde yorumlar. Çocukluk yıllarını Diyarbakır’da geçiren Ayhan Türker, 1960 yılında Akademi’den iç mimar olarak mezun oldu. İstanbul`da bir mobilya ve dekorasyon mağazasında iç mimar olarak çalışmaya başladı ve ardından kendi adına bir mobilya ve dekorasyon mağazası açtı.

İlk kişisel sergisini Beyoğlu Vakko Sanat Galerisi’nde 1985 yılında açan Ayhan Türker, bugüne kadar pek çok karma sergiye katıldı, kişisel sergiler açtı. Eserleri banka, resmi daire ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Valikonağı Caddesi Pasaj 73, Nişantaşı. T: (0212) 225 23 37 | F: (0212) 296 64 70 | info@hobigaleri.com

Pazar, pazartesi hariç her gün 11.00-18.00 saatleri arasında açık.

Hobi Sanat Galerisi

www.hobigaleri.com

Muhsin Kut (1938, İstanbul)

2009’da ARTIST İstanbul Sanat Fuarı’nda Onur Sanatçısı Ödülü’ne layık görülen Muhsin Kut kendine özgü pitoresk etkiler yakaladığı, gözlemlerini aktardığı resimlerinde konuyu resimsel değerleri ortaya çıkarmakta bir araç olarak kullanır.

Resimlerini renkçi anlayışı ve özgün boya kullanımıyla biçimlendirir.1959’da resim yapmaya başlayan Muhsin Kut, ‘Dolmuş’, ‘Tef’ ve ‘Pardon’
dergilerinde karikatür çizdi. İlk resim sergisini 1959 yılında Taksim Meydanı’nda açtı. 1969’da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü’ndden mezun oldu.

Akademi yıllarında 1967’de Uluslararası Barış Şenliği resim birinci ödülü ile Ahmet Andiçen Seramik birincilik ödülünü kazandı. 1969-1974 ve 1980-1986 yılları arasında Avusturalya’da yaşayan sanatçının Sydney’de beş, Brisbane’de iki kişisel sergisi açıldı. Sanatçının resimleri İstanbul ve Ankara Resim ve Heykel Müzeleri’nde, Avusturalya’da Broken Hill Belediye Müzesi’nde, New York Üniversitesi Abby Grey Koleksiyonu’nda, İstanbul Modern’de, yurt içi ve yurt dışında birçok koleksiyonda yer almaktadır.

Mustafa Pilevneli (1940, İstanbul)

Haldun Taner’in “Duyargaları her an yeni bir renge, titreşime açık” sözleriyle tanımladığı Mustafa Pilevneli tekniği, renkleri ve tekniğiyle kuşağının ve Türk çağdaş sanatının en önemli sanatçılarından biridir.

Resimlerinde Ege’nin mavisi ve doğası, İstanbul’un unutulmuş güzellikleri ile yaşanmışlık ön plandadır.

Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu Dekoratif Resim Bölümü 1960-61 mezunları arasında yer alan Mustafa Pilevneli, bugüne kadar Türkiye’de ve yurt dışında pek çok sergiye katıldı. Atatürk Kültür Merkezi, Büyük Ankara Oteli, Tarabya Oteli, Boğaz Kontrol Radar Kulesi, Vakko Fabrika Binası’nın yanı sıra, Belçika Krallık Akademisi’nin davetiyle Gent şehri, Rotterdam Unilever Merkez Binası ve Ann Arbor kentindeki Michigan University Atatürk Kitaplığı dahil olmak üzere birçok yapıda duvar resmi ve seramik duvar resmi uygulamalarına imza attı. Yurt içi ve yurt dışında özel koleksiyon ve müzelerde eserleri yer almaktadır.

Valikonağı Caddesi Pasaj 73, Nişantaşı. T: (0212) 225 23 37 | F: (0212) 296 64 70 | info@hobigaleri.com

Pazar, pazartesi hariç her gün 11.00-18.00 saatleri arasında açık.

Hobi Sanat Galerisi

www.hobigaleri.com