ÇEŞME ALTINYUNUS SANAT GALERİSİ YAZ SERGİLERİNE FAHRİ SÜMER İLE DEVAM EDİYOR.

Yaz sezonunun üçüncü sergisi Ege’nin usta ressamı Fahri Sümer apaçık, içtenlikli, zorlamasız yağlıboya ve suluboya eserleri ile 06 Ağustos 2015 tarihinde Çeşme Altınyunus Sanat Galerileri’nde sanatseverler ile buluşuyor..

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından organize edilen Selçuk Yaşar Sanat Galerisi’nin geleneksel yaz sergileri Çeşme Altınyunus Sanat Galerileri’nde Fahri Sümer ile devam etmektedir. Bir doğa tutkunu olan sanatçının 25 yağlıboya ve 25 suluboya toplam 50 eserinden oluşan sergisi 19 Ağustos 2015 tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacaktır.

Çeşme Altınyunus Sanat Galerileri’nde yaz sergileri Ağustos ayında Fahri Sümer’in resim sergisi ile devam edecek olup, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Koleksiyonu Seçki sergisi ile son bulacaktır. İzmir/Alsancak adresinde ki Selçuk Yaşar Sanat Galerisi ve Müzesi’nde Dyo Resim Yarışması koleksiyonu Eylül ayı sonuna kadar sergilecektir.

Fahri SÜMER kimdir?

Fahri Sümer 1965 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü Halil Dikmen, Cemal Tollu, Ne?et Günal Atölyelerinde tamamladı. 1965-1967 arasında vatani görevini İzmir’de yaptı. 1981 yılında İzmir Buca Yüksek Öğretmen Okulunda göreve başladı. 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden “Sanatta Yeterlilik” aldı. Aynı yıl Doçent oldu. 1987 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Öğretim Üyeliğine kabul edildi. 1992 yılında Profesör ünvanını aldı. Buca Eğitim Fakültesinde Bölüm Başkanlığı, Ana Bilim Dalı Başkanlığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Üyeliği, Senatörlük gibi idari görevlerde yaparak öğretim üyesi olarak çalıştığı Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesinden 2008 Ağustos’unda emekli oldu.

Resimsel kişiliğini Rembrant, Cezanne, Bernard Buffet ve Çin, Japon sanatlarından etkilenerek oluşturdu. Azaltılmış renk ve leke değerleriyle yöresel konuları işledi. 1990’lardan bu yana yaptığı peysajlarda çoğunlukla Ege yöremizin kıyı-kent pitoreskinin duyarlı yansımalarını buluruz. Çizgiyi ön planda tutan bir oluşum içinde, insanla yaşadığı çevre arasındaki uyumu soyutlayıcı bir eğilimde yansıtır.