İnci Ertuğ
“Devin[im]ler – M o t i o n s”

7-30 Mayıs 2015

EKAV / Eğitim, Kültür ve Araştırma Vakfı ressam İnci Ertuğ’un varoluşun temelinde yer alan devinim kavramını irdelediği “Devin[im]ler – M o t i o n s” isimli kişisel sergisine 7-30 Mayıs 2015 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Son sergisini Ankara Cer Modern’de gerçekleştiren Ertuğ, yeni sergisinde; geçişkenlik, değişimin özündeki devinim, toplumsal ve tinsel güçlerin birey üzerinde oluşturduğu baskıları tuvallerine aktarıyor. Farklı materyalleri bütünsel bir yorumla birleştiren sanatçı, devinimin hızıyla hayatları sorguluyor, evrenin doğal devinimini renklerle tercüme ediyor.

“Zaman aynası”nda “zaman kırıntıları”nı toplaya toplaya yoluna devam eden Ertuğ, rüya ile hayal, güneşle göz arasında, “zamandan öte bir hâl”e çağırıyor bizi.

Yaşamın canlılığını, yaratma güdüsüne dönüştüren ressam, durmadan maddeyi işleyerek, zaman içinde geliştirilmiş formları ortaya çıkarıyor. Kompozisyonlarını, “kadim zamanlar / kadim renkler” arasından seçen Ertuğ’un tuvallerinde bir araya gelmeleri, “renklerin talihi” oluyor bir anlamda.

Sürekli devinim halinde olan evrende, her şeyin bir an bile duraksamadan dansını sürdürmesine paralel, düşsel olanla simgesel olan arasındaki alışverişlerle, deneyselliğin çemberinden rahatça geçen İnci Ertuğ, tüm devinimlerini tuvale aktarırken, mikro kozmostan makro kozmosa bir yolculuğa çıkarıyor sanatseverleri.

Sanatçı hakkında
Ankara’da doğmuş olup; ilk, orta ve lise öğreniminden sonra Ankara Hukuk Fakültesi’ne bir süre devam etmiş ve bu arada Ankara Öğretmen Okulu’nu bitirmiştir.
Prof. Nurullah Berk ile başlayan resim çalışmaları günümüz usta sanatçıları ile devam etmiştir. Sanat tarihi dersleri almış olan Ertuğ, halen kendi atölyesinde resim çalışmalarını sürdürmektedir.

Sergiyi Türkiye’nin ilk online sanat televizyonu www.ekavart.tv de izleyebilirsiniz.

SERGİ : İnci Ertuğ “Devin[im]ler – M o t i o n s”
AÇILIŞ : 7 Mayıs Perşembe, 18:00
YER : Ekavart Gallery
ZİYARET SAATLERİ : Pazartesi – Cuma 11:00-18:30 / Cumartesi 12:00-18:30

* Ekavart Gallery, EKAV Vakfı kuruluşudur. Sergilerden elde edilen gelir, sanat dalında eğitim gören bursiyerlerimize aktarılmaktadır.