Notre Dame de Sion fransız Lisesi ve Belçika İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğiyle

Ana Hatlarıyla 1. Dünya Savaşı Fotoğraf Sergisi,

19 Ekim – 3 Kasım 2015

28 Haziran 1914, Birinci Dünya Savaşı’nın ilk ateşi Saraybosna’da yankılanır.*

Hiç kimse, birkaç ay sonra Avrupa’nın alevler arasında kalacağını ve tüm dünyaya dört yıl boyunca yayılacağını düşünmemiştir.

Liège, Tannenberg, Gelibolu, Tabora, Tsingtao, Ypre, Selanik, le Chemin des Dames, … Birinci Dünya Savaşı daha önce görülmemiş evrensel bir tutuşmadır. Şili’den Samoalara, Belçika, Fransa, Büyük Britanya, Rusya, Yeni Zelanda, Avustralya, Portekiz, Güney Afrika, Kongo, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya, Avusturya, Türkiye, İtalya, Sırbistan gibi en az elli ülkeden askerler karada, denizde ve havada savaşmaktadır. Kamerun’un sıcaklarında, AlpIerin veya Kafkasya’nın karında, Westhoek’un çamurlarında, Çanakkale’nin sahillerinde… her yerde silahların gürültüsü, askerlerin açlığı, susuzluğu ve acıları…

Ülkenin içinde de durum daha iyi değildir. « Zavallı Küçük Belçika » savaşın ilk aylarında istila edilmiş ve yağmalanmıştır. Dört yıllık Alman işgali her seviyede hissedilmiş ve bu işgal sadece işsizlik, fakirlik ve açlık getirmiştir.

Bu savaş çok fazla can kaybına sebep olmuştur ve aynı zamanda teknolojik ve tıbbi gelişmelerin, siyasi ve sosyal ihtilallerin de başlangıcı olmuştur. Bunlar ülkemizde kamu oylamasının yolunu da hazırlamıştır.

«Ana Hatlarıyla 1. Dünya Savaşı» Sergisi uluslararası, Belçika ve yerel planda Birinci Dünya Savaşı’nın hikâyesini anlatmaktadır. Bu hikâyenin en önemli temalarını,büyük muharebelerini ve en önemli anlarını gözler önüne sermektedir. Aynı zamanda,daha az bilinen bölümlerini de ele almaktadır. Büyük Savaş’ın bir çok yüzünün bir görüntüsüdür.

Sergi pazar hariç her gün 11.00 – 18.00 saatleri arasında, gösteri akşamları ise saat 20.00’ye

kadar gezilebilir.

Yer : La Galerie

Cumhuriyet Caddesi 127 Harbiye 34373 İstanbul

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi

Tel : (0212) 219 16 97 www.nds.k12.tr