SEZONUN İLK SERGİSİ RESSAM ZEKİ SERBEST’İN RESİM SERGİSİ 1 EKİM PERŞEMBE GÜNÜ
SELÇUK YAŞAR RESİM MÜZESİ VE SANAT GALERİSİ’NDE AÇILIYOR.

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Selçuk Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi yeni sezonda da birbirinden değerli usta sanatçıları konuk edecek. Sezonun ilk sanatçısı olan Zeki Serbest’in 25 eserden oluşan sergisi 1 Ekim’de açılacak ve 31 Ekim 2015 tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Sanatçı, eserlerinde genellikle kırsal kesimdeki yerleşim alanlarını yorumlayan ve peysaj resimleriyle tanınıyor. Kış günlerinin soğukluğunu, köy evlerinin sıcak tonlardan oluşan kiremitleriyle yumuşatırken, dostluğun simgesi olan atları, zor şartların ve emeğin simgesi kızakları, oluşturduğu figürleri ile de köy insanını resmediyor.

Zeki SERBEST Kimdir?
1946 yılında Samsun-Ladik’te doğdu. İlk, Orta ve İlköğretmen Okulu öğrenimini Ladik’te tamamladı. 1968 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü bitirdi. Mezun olduğu Akpınar İlköğretmen Okulu’na kura ile atandı. 12 yıl görev yaptığı okuldan İzmir’e tayin oldu ve İzmir’de iki değişik orta öğretim kurumunda öğretmenlik yaptı ve emekli oldu.

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği üyesi olan sanatçı 78 kişisel sergi açtı, 127 yarışmalı ve karma sergilere katıldı. Yapıtları yurtiçi-yurtdışı özel ve resmi koleksiyonlarda yer almaktadır.1990 yılında Yunus Emre Resim Yarışması’nda ödül aldı. Sanatçı, çalışmalarını İzmir’deki atölyesinde sürdürmektedir.