İzmir’den Ankara’ya….

GÜLER KUTLUK, “Soyut Çözümlemeler” adlı kişisel sergisi ile 1-12 Nisan 2015 tarihlerinde ANKARA DEVLET GÜZEL SANATLAR GALERİSİ’nde Ankaralı sanat severlerle buluşuyor.

Son dönem çalışmalarından oluşan bir seçkiyi Ankaralılara sunmaya hazırlanan Güler Kutluk, İzmir’de yaşıyor ve Başkent’de ilk kez sergi düzenliyor.

Modernist yaklaşımlardan ilham alan Güler Kutluk, genel olarak resimlerinde içinde bulunduğumuz dünyanın ve bireysel bilinç alanının soyut gerçekliğini yansıtmaya çalışır. “Soyut Çözümlemeler” kişisel resim sergisindeki işlerinde, günlük yaşamımızdaki çelişkilerimize, çıkmazlarımıza ve bunların çözümlerine dikkat çekiyor. Yaşamı anlamaya ve çözümlemeye çalışırken olasılıklarımızın çokluğuna sorunlarımızın hiçliğine gönderme yapar.

Kutluk’a göre, “Evren, insanın somut algısının ötesinde karmaşık ve soyut olmasına rağmen anlaşılmaz değildir. Birçok bileşeni içinde barındıran bu sistemin dengesi ve matematiği, kesişen alternatif yollarda her an yeni fırsatlar sunabilir.” Bu sebeple sanatçı, çözümlemelerimizi yaparken, sınırlı belleğimizdeki öğrenilmiş kayıtlar ve önyargılar olmaksızın, olasılıklara ve özgürce denemeye dayanan soyut bir yaklaşım önerir. Sanatçı, leke, çizgi ve gölgelerle hissettirmek ve düşündürmek, insan bilincinin karmaşık yapısının boyutlarını algılatmak ister. Sıradan yaşamların basit gerçekliğini konu ederek bunların bellekteki gölgeleri ve izlerinden hareketle soyut alanı çözümlemeye çalışan kompozisyonlar sunar.
Yaşantımız boyunca her şeyi somutlaştırma çabamızın bizi gerçeklerden uzaklaştırdığına inan Güler Kutluk’un çalışmalarına bakıldığında somut maddeden arınma, hiçlik duygusu hâkimdir ve onda hayatı koşulsuz, önyargısız, evrensel bir bakış açısı ile deşifre edebilen bir algı yaratma çabasını görebiliriz.

Güler Kutluk “ soyut çözümlemeler” kişisel sergisi, 1-12 Nisan 2015 tarihleri arasında, Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde, Pazartesi hariç günlerde 11:00-18.00 saatlerinde sergi ziyarete açık olacak. Sergi açılış daveti, 1 Nisan Çarşamba günü 18:00 – 20:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

TC. KÜLTÜR BAKANLIĞI ANKARA DEVLET GÜZEL SANATLAR GALERİSİ
Mustafa Ayaz Müzesi, Ziyabey Cd. No:25 Balgat Ankara Tel: 0 312 285 89 98

MARJİNART Kültür Sanat İletişim Danışmanlığı
Şehit Muhtar Mh.
Taksim Akarcası Sk. 4/4
Taksim Beyoğlu İSTANBUL
0 212 251 16 22