BEYLERBEYİ SARAYI TÜNELİNDE

CAM TAVANI DELEN KADINLAR SERGİSİ

Görsel Sanatlar Vakfı- Görsav’ın düzenlediği “CAM TAVANI DELEN KADINLAR” adlı karma resim sergisi 11 Mart 2015 Çarşamba günü 18:00-20:00 saatleri arasında yapılacak açılışla Beylerbeyi Sarayında eskiden Üsküdar’a ulaşımın sağlandığını 140 metrelik tüneldeki Sanat Galerisinde seyircileriyle buluşacak.

Serginin yapılacağı tünel alışılmışın hayli dışında bir sergi mekânı. Sultan Abdülaziz’in 1861-65 yıllarında Sarkis Balyan’a yaptırdığı bu yazlık sarayın Set Bahçeleri’nin altından geçen tünel II. Mahmud döneminden kalma…

Tarihi bir mekanda açılacak bu sergide Seçici Kurul tarafından seçilen Resim, Seramik, Heykel, Enstelasyon, Tekstil, Baskı, Fotoğraf, Karikatür’ler yer alacak. Sergiye Başak Saçlıoğlu, Berna Türeme, Buket Güreli, Eda Bahadınlı, Figen Batı, Güler Ertan, Gülsün Toker Eroğlu, Günay Atalayer, Hafize Elibollar Ortaç, Hale Şakar Ürkmezgil, Serap Atala, Serap Erdoğan, Serra Mübeccel Gültürk, Sultan Erdoğan, Mahbube Akar, Nazan Erkmen, Nesrin Önlü, Pelin İnal, Zeynep Çavdar Kaleli adlı kadın sanatçılar katılıyor.

Bu sergi; cam tavan sendromu denilen öğretilmiş çaresizliği aşarak görünmez engelleri aşan kadınlar tarafından diğer kadınlara örnek olmak ve cesaret vermek için düzenlenmiş.

Özellikle kadına yönelik şiddetin yoğunluğunu arttırdığı bu günlerde, “Bu bir anma, bir kutlama değil; kadın emeğine saygi duruşu günüdür” anlayışıyla ortaya çıkan sergi; kadına, kadınsal duruşa, kadının emeğine ve kadının gücüne inancın ve saygının oluşmasına, sanatın sınır tanımaz boyutları sayesinde katkıda bulunacak.

1990 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulunun 41 akademisyeni tarafından kurulmuş olan Görsel Sanatlar Vakfı- Görsav’ın düzenlediği sergi 22 Mart’a kadar Pazartesi Perşembe günleri hariç hergün 09:00-17:30 saatleri arasında gezilebilir.