AYHAN TÜRKER “SANATTA YARIM ASIR”

15 MAYIS – 14 HAZİRAN 2015

Türker Art, Türk izlenimci sanatının yaşayan en önemli isimlerinden Ayhan Türker’in “Sanatta Yarım Asır” adlı sergisini 15 Mayıs 2015 tarihinde sanatseverlerle buluşturuyor.

“Sanatta Yarım Asır” sergisi, doğa peyzajı ve natürmort temalarını kendine özgü ustalıkla ve izlenimci yorum çerçevesi içerisinde sunan usta sanatçının son dönem eserlerinden oluşuyor. Ayhan Türker, İstanbul’u kendine özgü şiirsel ve romantik bir estetikle resmediyor. İstanbul’un eskimeyen görünümlerini büyüleyici bir atmosfer içinde ele alarak düşsel bir yorumla tuvaline aktarıyor. 1960 DGSA (günümüz Mimar Sinan Üniversitesi) mezunu olan sanatçının yaşamında resim 50 yılı aşkındır ‘vazgeçilmez parçası’.

İzlenimci kuşağın son dönem ustalarından olan sanatçı, eserlerinde moda akımlara kapılmadan estetik kaygıları ön planda tutuyor. İstanbul peyzajını turistik ve hikayeci anlayış yozluğuna düşmeden, gerçek resim soyluluğu ile yorumlaması da Türker’in sanatını farklı kılıyor. Sanatçının ‘iyimser ve duygusal bakışı’ baskın ifade biçimi olarak eserlerine yansımakta.

Yağlıboya ve suluboya teknikleriyle resmettiği peyzaj ve natürmortların da lekesel değerleri ön planda tutarak, günün değişken ışığında var olan renk değerlerini ustaca saptıyor.

Geniş kesimler tarafından izlenen, uzun yıllardır önemli kuruluş ve şahıs koleksiyonlarında yer alan Ayhan Türker’in son dönem eserlerinin sergilendiği “Sanatta Yarım Asır” sergisi 15 Mayıs – 14 Haziran 2015 tarihlerinde Türker Art’ta izlenebilir.

Türker Art
Şakayık Sok. Ful Apt. No: 43 D: 2
Teşvikiye-Istanbul