DEMET DEMİRHAN
“KIR ZİNCİRLERİNİ” RESİM SERGİSİ
GERGEDAN SANAT GALERİSİ
15 – 31 MAYIS 2015
AÇILIŞ: 15 Mayıs 2015 Cuma Saat: 18.30 — 21.00

Gergedan Sanat Galerisi, Çukurcuma’da yer alan mekânında Demet Demirhan (Karayazıcı) ’nın eserlerinden oluşan “Kır Zincirlerini” adlı resim sergisine ev sahipliği yapıyor.
Sanatçı Demet Demirhan, resim hayatına 1997 yılında Akdoğan Topaçlıoğlu’nun atölyesinde desen çalışmalarıyla başladı. İlk kişisel sergisini 2002 yılında açtı. Bu güne kadar 14 kişisel sergi açtı. Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği ve UPSD/Uluslararası Plastik Sanatcılar Derneği üyesidir.
Kır Zincirlerini sergisinde; başta kadına ve kadının kalabalık içindeki yalnızlığına yönelen bakışı Demet Demirhan’ı bir yandan varoluşçuluğa yakın bir noktaya ulaştırırken bir yandan da kadının başat karakter olduğu Şaman geleneğinin eteklerine kadar taşımıştır.
Yazgısı benzeşen, yüzleri ve adları farklı olan kadınlar, kendi bedenlerine bile bakamayan soğuk duruşlu nesnelere dönüştürülmüşlerdir ama derinlerdeki ışık, çevrelerindeki ışıltılı aydınlık, devinime açık duran gizilgüç, her birinin içindeki patlamaya hazır buzdan yanardağın varlığını sezdirmektedir.
Sergide bir meydan okuma, patlamaya hazır duran birikimiyle, yaratıcılığı ve üretkenliğiyle yaşamı değiştirme gücüne sahip eyleme geçmeye hazır kadın figürleri ile karşılaşacaksınız. Kadın figürleri çoğu zaman yalnızlığa itilen yaşamları, kompozisyona karışan şaman inancına ait imgelerle kalabalıklaşıyor.”
Demet Demirhan’ın “Kır Zincirlerini” adlı resim sergisi, Gergedan Sanat Galerisi’nde
15 – 31 Mayıs 2015 tarihleri arasında, izlenebilir.

Serginin açılış kokteyli 15 Mayıs 2015 Cuma günü, saat 18.30’den itibaren gerçekleşecektir.

Gergedan Sanat Galerisi
Kuloğlu Mah. Altıpatlar Sok. No:15/1
Çukurcuma-Beyoğlu