Ressam NERKİZ AKÇURA, Osmanlı saray hayatındaki hoş ve kaliteli vakitleri resmettiği eserlerinden oluşan “GÜZEL ZAMANLAR” kişisel sergisini Ankara’ya taşıyor. Bu sergi geçen yıl İstanbul’da gerçekleştirilmiş ve yoğun ilgi ile karşılanmıştı.

AKÇURA, “Güzel Zamanlar” sergisiyle 18 -29 Mart 2015 tarihleri arasında TC. Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde Ankaralı sanat severlerle buluşuyor.

“Güzel Zamanlar” temasıyla Osmanlı saray hayatında hoş ve kaliteli vakit geçirmek için yapılan sosyal etkinlikleri kendi çağdaş üslubuyla tuvaline aktaran Nerkiz Akçura, günümüzde hala güzel zamanlarımızdaki uğraşlarımızın çok da farklı olmadığını göstermektedir. Çeşitli enstrümanları icra eden müzisyenler, dans eden kızlar, kırda sohbet, at binmek, bahçe gezintileri ve eğlenceleri, törenler, kahve falı gibi kompozisyonlar sunarken diğer taraftan bazı çalışmalarında fantastik öğelere de yer veren sanatçı, bir meleği elinde sazı ile resmetmektedir. Böylece “güzel zamanları” hem gerçek yaşam hem de düşsel boyutta değerlendirmektedir.

Resimlerindeki konuları, bir çağı örnek alarak hikâyelendirse de bugün hala geçerli olan bir yaşam biçimini yansıtmaktadır. Şekil değiştirse de, teknolojik gelişmeler başka uğraşlar yaratsa da sosyal yaşamımızda geçmişten bugüne süre gelen aktiviteleri yoğunlukla tercih ettiğimize de dikkat çekmek isteyen Nerkiz Akçura, kendi sanat hikâyesini de buna benzetmektedir. Minyatürün geleneksel tarzı ile sanat hayatına başlamış ve daha sonra çağdaş yorumlarıyla devam etmiştir. Bunu yaparken de minyatürün temel yaklaşımlarından uzaklaşmadan çağdaş yorumu, özgün tarzı, dinamik ve cesur kompozisyonları ile dikkat çekmiştir.

NERKİZ AKÇURA Hakkında; Çin’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Geleneksel Türk Süsleme Sanatı dalındaki eğitimine Prof.Dr. Süheyl Ünver’den ders alarak başladı. Daha sonra ressam Ahmet Yakupoğlu’dan da etkilenerek minyatürün yanı sıra çağdaş resme yöneldi. 1991 yılında Eskişehir Yunus Emre Vakfı’nın organize ettiği “Yunus Emre Sergi Yılı” yarışmasında ödül aldı. 2001 yılından beri naif empresyonist üslupta çalışan birçok sanatçıyla atölye çalışmalarında bulundu. Çeşitli bilimsel makaleleri tamamlayan eserleri ile akademik yayınlarda yer aldı. “Minyatürlerle Atatürk Evleri” projesinde, eserleri valilikler tarafından Anadolu’nun birçok ilinde sergilendikten sonra Anıtkabir’e teslim edildi ve bu çalışma kitap halinde yayınlandı. 1999 yılından beri Türk Kültürüne Hizmet Vakfı bünyesinde Caferağa Medresesi’nde Minyatür eğitimi vermekte olan Akçura, aynı zamanda İstanbul’daki atölyesinde empresyonist ve modern resim çalışmalarına devam ediyor. Sanatçı, yurt içinde ve uluslararası birçok karma sergi ve fuarlarda eserleri ile yer almış, kişisel sergi projeleri gerçekleştirmiştir. www.nerkizakcura.com

TC. KÜLTÜR BAKANLIĞI ANKARA DEVLET GÜZEL SANATLAR GALERİSİ
Mustafa Ayaz Müzesi, Ziyabey Cd. No:25 Balgat Ankara , Tel: 0 312 285 89 98

18-29 Mart 2015 tarihleri arasında, Pazartesi hariç günlerde 11:00-18.00 saatlerinde sergi ziyarete açık olacaktır. Sergi açılış daveti 18 Mart Çarşamba günü 18:00 – 20:00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.