“Savaş ve Barış” Türkiyeli, Yeni Zelandalı ve Avustralyalı Sanatçıların Barış Sergisi

Savaş ve Barış adlı sergi 20 Mart – 19 Nisan 2015 tarihleri arasında Avustralya’nın Gold Coast kentinde Gold Coast Sanat Merkezi’nde izleyiciyle buluşuyor.

Gelibolu’da birbirleri ile savaşan ancak yüz yıldır barış içinde yaşayan üç ülkenin kayıplarını ve acılarını anma amacıyla açılan sergide sanatçılar, “savaş ve barış” kavramlarını görsel dil ile sorguluyorlar.

Türkiye’de Çanakkale Zaferi anılırken, aynı zamanda Avustralya’da da Anzakların Gelibolu’ya gelişinin 100 yılı anılmaktadır. Avustralya’nın yerel bir kolektifi olan Australian Creative Exchange topluluğu, barışın, sadece farklı kültürleri ve yaşam biçimlerini sanat yoluyla anlamayı kolaylaştırmadığı, aynı zamanda Gold Coast halkının bu sergiyle kültürel farklılığı deneyimleme olanağı kazanacağı düşüncesiyle Türkiyeli ve Yeni Zelandalı sanatçıları ortak bir sergi yapmaya davet etmiştir. Böylece bu üç ülkenin sanatçıları arasında yaratıcı bir diyalog başlatmayı amaçlamıştır.

Çalışmalarıyla “Savaş ve Barış” sergisine üç ülkeden katılan toplam 30 sanatçı, bu serginin yüz yıl önce savaşan halklar arasında kurulacak sağlam bir dostluk köprüsü olması ve savaşın bittiği gün olan 18 Mart’ın ülkelerimiz için sonsuza dek sürecek barışın başlangıç tarihi olması dileğiyle katılmışlardır.

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğünün desteğiyle sergiye Türkiye’den katılan sanatçılar: İsmail Ateş, Ozan Bilginer, Zuhal Boerescu, Havva Altun Demircan, Hüsnü Dokak, Serap Emmungil, Engin Esen, Hasan Kıran, Nil Köken, Aslı Işıksal Mercan, Mehmet Örs, Cebrail Ötgün, Seyed Mehdi Seyed Saadati ve Seval Şener.

Avustralyalı Sanatçılar: Judy Anderson, Stephen Baxter, Antone Bruinsma, Lainie Cooper, Tony Dowers, Christian Halfrord, Madeline Hodge, Margaret Huebner, Dieter Kloeckner, Myrung Muir, Robert Todonal ve Mark WarneYeni Zelandalı Sanatçılar: Amelia Batchelor, Dean Cogle, Lynette Harvey ve Mark Wilson.

Serap Emmungil