AÇIK KAPILAR GRUP RESİM SERGİSİ

#sanat 30 Mayıs – 30 Haziran 2018 – Akademililer Sanat Merkezi

Akademililer Sanat Merkezi, sezonun son sergisinde 20 yıllık sanat yaşamında ilk kez yer verdiği bir konsept ile seyircisini karşılıyor. Sanat merkezinde çalışmakta olan 17 ressamın ürettiği eserlerinin galeride sergilenmesinin yanı sıra, ressamların atölyeleri on gün boyunca açık kalacak ve sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Uzun yıllar boyunca bir arada çalışan fakat kendilerine yarattıkları alanlarda apayrı dünyalar kuran bu sanatçılar, açık atölye günlerinde; çalışma alanları, paletleri, üretim ve eskizleri gibi pek çok kişisel detaylarını izleyicileri ile paylaşacak. Bu şekilde sergi açılışı sonrası, eski fakat yaşamla dolu bu sanata adanmış binanın her katında, ilk defa, üretimin adımları izlenebilir halde olacaktır.
Bir sanat merkezini oluşturan en önemli olgulardan biri, taşıdığı ilham verici ve üretmeye sevk eden ruhtur. Tanımlaması güç fakat yaratıcı zihin için sezgisi oldukça kolay olan bu ruh, sanatın var olma ve var etme sebeplerinden biridir.

Bu kavram, pek çok farklı bileşenin uyumuyla mümkün olan, sanat hayatına yeni adım atanlardan, uzun yıllardır üreten ustalara kadar her bireye yaratma motivasyonu sağlayan bir etki yaratır. Akademililer Sanat Merkezi, yıllardır ağırladığı ressamları ve onların yarattıkları kişisel alanlar ile ziyaretçileri tarafından her zaman ilhamla dolu bir sanat yuvası olarak tanımlanmış, bu haliyle pek çok sanatseveri resim yapma yolunda cesaretlendiren bir mekan olmuştur. Sanatçı atölyelerini ziyaret etmek, resimlerin üretildiği araçları ve alanları izlemek ve eser üretim sürecini sanatçının kendisinden dinlemek, etkileyici bir sanat deneyimidir. Yıl boyunca farklı tekniklerde ve üsluplarda üretilmiş olan, figüratif resim ağırlıklı olmak üzere, peyzaj, portre, natürmort ve soyut resim gibi pek çok alandaki eserlerden oluşan sergi, merkezin kapsamlı sanat anlayışını temsil etmektedir. Giriş katında bulunan galerideki sergiyi gezen izleyici, ardından sanat merkezinin katlarına yapacağı yolculukta, izlemiş olduğu eserlerin ressamı ile sohbet edebilecek, boya kokusunu teneffüs ederken, sanatın ruhunu tam olarak hissedebilecektir.
“Açık Kapılar” sergisi 30 Mayıs ile 30 Haziran tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi’nde izleyici ile buluşuyor. Sergi açılışından itibaren on gün boyunca ressamlar atölyelerinde, sanatseverler ile gerçek bir sanat deneyimini ve kendi öznel yolculuklarını paylaşmak için bekliyor olacaklar. İletişimin ve paylaşmanın önemine inanan tüm sanatseverler, yıllardır aynı adreste başarıyla yaşamını sürdüren atölye ve galerimize davetlidir.

Sergide eserleri sergilenen sanatçılar: Akın Ekici, Ayşe Tanay, Ayşe Tanay Ülgen, Ayşenur Köksal, Bahar İşlek, Emel Yurdakul, Eylül Köksümer, Gizem Enuysal, Hakan Kalay, Janer Ekbul, Joel Menemşe, Neşe Akar, Resul Aytemür, Serap İskender, Songül Canerik, Vasıf Pehlivanoğlu, Yasemin Kuşi.

Açılış: 30 Mayıs 2018, saat 18.00
Sergi: 30 Mayıs – 30 Haziran 2018

Akademililer Sanat Merkezi
Balo Sok. No:37 Beyoğlu/İstanbul
Tel: (0212) 245 02 29 www.akademililer.com
galeri@akademililer.com