AHMET POLAT

A Bridge Too Far

x-ist, 3 Mart – 2 Nisan 2016 tarihleri arasında Ahmet Polat’ın “A Bridge Too Far” başlıklı, dördüncü fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’de ve ağırlıklı olarak Hollanda’da çalışmalarına devam eden Ahmet Polat, uluslararası başarılarına yenilerini ekleyerek kariyerine devam ederken; yeni sergisi “A Bridge Too Far” ile Türkiye’deki izleyicisiyle buluşuyor. Daha önce dünyanın en önemli fotoğrafçılık kurumu olan ICP’nin (International Center of Photography – Uluslararası Fotoğraf Merkezi) düzenlediği 22. Infinity Awards’da “Genç Fotoğrafçı” ödülünü kazanan ilk Türk fotoğrafçı olmasıyla adından söz ettiren, 2015 yılında Hollanda’da “Yılın Fotoğraf Elçisi” seçilen sanatçı, 3 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında x-ist’te gerçekleştireceği kişisel sergisinin ardından, 19-24 Mayıs tarihleri arasında da x-ist ile Photo London fuarına katılıyor.

Çok kültürlü kimliğini, çalışmalarında, hem o kültürün bir parçası, hem de dışarıdan bir göz olarak deneyimleyen Ahmet Polat, yeni sergisinde küratörlüğünü R. Paul McMillen’ın gerçekleştirdiği, Europalia Sanat Festivali kapsamında BOZAR Brüksel’de sergilenen ‘İmagine İstanbul’ serisinden bir seçki sunuyor.

Türkiye’deki sanat izleyicisiyle ilk kez buluşacak olan seri, sanatçının sosyal dinamikleri, kimlikler ve insanlar üzerinden, bu kez yalnızca İstanbul’a odaklanarak irdelediği fotoğraflarından oluşuyor. Fotoğrafın temsiliyet gücünü farklı kültürlerde irdeleme şansına sahip sanatçının çalışmalarında her daim ön planda olan portreler, bu kez İstanbul’un bugününe dair bir kayıt niteliği de taşıyor.

AHMET POLAT | Hollanda, 1978

Hollanda, St. Joost Akademi’den mezun olduktan sonra kariyerine İstanbul ve Hollanda’da devam etmiştir. Polat’ın, “Kayapinar’da Sessizlik” (Dorts Museum, Netherlands, 2001), “Ev Rüyalarımı Bıraktığım Yerdir” (Karşı Sanat, İstanbul, 2003; Resim Heykel Müzesi, Ankara, Turkey, 2004), “Eski Ülke, YEni Ülke” (Photo Museum The Hague, Hollanda, 2004), “Ne Orada, Ne Burada” (Breda Fotoğraf Bienali, 2008), “Kemal’s Dream” (FOAM, Amsterdam, 2010; DEPO, Istanbul, 2012) farklı ülke ve şehirlerde gerçekleşen kişisel sergilerinden bazılarıdır.

Ayrıca sanatçının x-ist’te “Değişimi Kabullenmek” (2005), “Sadece Davetliler” (2006) ve “The Other Kemal” (2014) isimli sergilerinin yanı sıra “Neredesin?” (2007) isimli kamu alanı yerleştirmesi gerçekleşmiştir. Polat, Dünya’nın en önemli fotoğrafçılık kurumu olan ICP’nin (International Center of Photography – Uluslararası Fotoğraf Merkezi) düzenlediği 22. Infinity Awards’da “Genç Fotoğrafçı” ödülünü kazanan ilk Türk fotoğrafçı olmuştur.

Polat, “Eski Ülke, Yeni Ülke” (Stroom, Hollanda, 2005), “Genç Açılım” (Pera Müzesi, İstanbul, 2005), “Fluorescent Adolescent” (7. Uluslararası Fotoğraf Bienali, Hollanda, 2010), “Hikayemi Hangi Dilde Anlatsam?” (Stedelijk Schiedam, Hollanda, 2012), “Modern Turkey” (Rijksmuseum, Amsterdam, 2012), “İstanbul Modern – Bahreyn” (Bahreyn Ulusal Müzesi, Bahreyn, 2013), “On the Move” (Stedelijk, Amsterdam, 2014) and x-tension (Office 4200, Bursa, 2015) isimli karma sergilerde de yer almıştır. Sanatçı aynı zamanda Vogue Türkiye ve Fransa, Harper’s Bazaar, Paris Match, Marie Claire, New York Times, Quest ve Vice gibi çeşitli uluslararası dergiler için de reklam ve moda fotoğrafları çekmiştir. Polat’ın bugüne kadar katılmış olduğu sanat fuarları arasında Art-Rotterdam, Contemporary Istanbul 07, 12, 13, 14 & 15, UNSEEN Amsterdam 2012 ve Art International 2013, 2014 yer alır.

Polat’ın “Kemal’s Dream” adlı kitabı 2012 yılında Unseen Amsterdam Fuarı’nda tanıtılmıştır. 2013 yılında Hollanda’daki en geniş kapsamlı fotoğraf ödülü olan Dutch Doc Award’a, “Kemal’s Dream” ve “Esmer Ay” isimli iki farklı projesi ile aday gösterilmiştir. Hollanda’da ülke çapında düzenlenen FOTOWEEK Fotoğraf Festivali tarafından “Hollanda’nın Fotoğraf Elçisi” ünvanına layık görülmüştür. Polat’ın 2015 yılı boyunca festival için çektiği fotoğraflar FOTOWEEK’te (FOTODOK, Hollanda, 2015) sergilenmiştir.
Küratörlüğünü R. Paul McMillen’ın gerçekleştirdiği, Europalia Sanat Festivali kapsamında BOZAR Brüksel’de ‘İmagine İstanbul’ isimli serisi sergilenmiştir.