1940 yılında Trabzon Beşikdüzü Bayırmahalle köyünde doğdu. İlkokul dördüncü sınıfa kadar köyünde okudu. İlkokulu Erzurum Gazi İlkokulu’nda 1952 yılında bitirdi.

Aynı yıl Erzurum – Ilıca- Pulur Köy Enstitüsü’ne girdi. 1956 ‘da İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri’ne geçti. 1956 yılında ilkokul öğretmeni oldu. O yıl Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim- İş Bölümünü ikincilikle kazandı. Burhan Alkar, Malik Aksel, Refik Ekipman ve Adnan Turani’ nin öğrencisi oldu.

Ortaöğretimin çeşitli basamaklarında ve yüksek öğretim kurumlarında sanat eğitimi öğretmenliği yaptı. Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümünde Prof. olarak Haziran 2006`da emekliye ayrılmıştır. Halen, İstanbul`da özel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Malzemenin işe dönüşüm süreçleri ve geçmiş yaşam izlenimleri, O’ nun bugün sahip olduğu özgün sanat tavrının oluşmasını sağlamıştır. Yarı- figüratif, coşkulu, şiirsel ve dışa- vurumcu bir üslubu olan sanatçı,birçok kişisel sergi açtı. Devlet, karma ve birçok grup sergilerine katıldı. Yapıtları; yurtiçi, yurtdışı, özel ve tüzel pek çok koleksiyonda bulunan Candaş; birçok ödül ve mansiyonunda sahibidir.

ÖDÜLLERİ

1983 9.Uluslar arası Mersin Kültür ve Sanat Festivali Resim Yarışması’nda ödül
1987 TBMM ‘Milli Egemenlik ve Barış’ konulu resim yarışmasında mansiyon
1987 4.Yunus Emre ‘Sevelim Sevilelim’ Resim Yarışması’nda ödül
1987 21. DYO Resim Yarışması’nda mansiyon
1988 TBMM ‘Milli Egemenlik’ temasını da içeren resim yarışmasında Birincilik ödülü
1988 Uluslar arası Bandırma Kuş Cenneti Kültür ve Sanat Festivali’nde başarı plaketi.