“Ara Kesit”

Çiğdem ÖZ Heykel Sergisi

AÇILIŞ KOKTEYLİ: 6 Haziran 2018, Çarşamba, Saat: 16.00-20.00

Heykeltıraş Çiğdem Öz “Ara-Kesit” isimli ilk kişisel sergisiyle 6 Haziran-26 Temmuz 2018 tarihleri arasında F Sanat Galeri’de izleyicilerle buluşuyor. Heykellerinde, doğada gözlemlenen iç ve dış arasında oluşan zıtlık kavramının yapısını, boşluk ve onu tanımlayan nesne ilişkisini ve uzamın niteliklerini sorgulayan sanatçı, ilk kişisel sergisinde geometriden ödünç aldığı ara-kesit kavramını sorguluyor.

Ara-kesit aynı uzamda yan yana gelen iki şekil arasında oluşan etkileşim yüzeyi olarak tanımlanır ve çalışmaların çıkış noktasını belirler. Heykellerin ara-kesitini ise boşluk tanımlar. Önce simetrik kesilen daha sonra ters çevrilen biçimler yeni bir simetri oluşturur. Boşluk bu çalışmaların asıl öğesidir. Asıl öğe geometrik şekillerin yardımıyla vurgulanmıştır.
Boşluğun varlığı diyalektik olarak tanımladığına dair fikirler, Batı’da Parmenides’e yapılan itirazlardan Doğu’da Lao Tse’ya kadar geniş bir coğrafyada kendisini göstermiştir. Bu fikirler ışığında söylenebilir ki, boşluk, ara kesitler aracılığıyla heykele nüfus eder ve böylece bir tamlık oluşur. Heykeltıraş bu bütünlüğü sağlayan bir aracı konumundadır. Aslında burada yapılmak istenen Aristotelesçi mantığın temel ilkelerinin maddi bir yansımasından ibarettir sadece. Evren parçalanır, ilişkileriyle (ara kesit, etkileşim) tanımlanır ve sonuçta yeniden bir araya getirilir (tamlık, heykel). Burada heykeltıraş bir mantıkçıdan farklı değildir.

Sergide yer alan heykeller ASAŞ’ın Sakarya’da bulunan Alüminyum Ekstrüzyon Üretim Tesisinde; profesyonel sanatçılara, öğrencilere ve akademisyenlere destek vermek amacıyla “Sanayi ve Sanatın Buluşması” mottosuyla kurulan ASAŞ SANAT atölyesinde üretilmiştir. Sanatçı iki yıl boyunca alüminyumun tüm süreçlerini gözlemleme olanağı bulmuş ve ürettiği heykellerinde ilk kez bu malzemeyi deneyimlemiştir. Sanatçının fabrikadaki çalışmalarına ve oradaki sanatsal üretim sürecine odaklanan sergi, 6 Haziran-26 Temmuz 2018 tarihleri arasında F Sanat Galeri’de görülebilir.

 

İletişim:
F SANAT GALERİ
Valikonağı Caddesi, Akkavak Sokak, Polat Apt.
No:38/2 Nişantaşı
Tel: 0 (212) 296 83 32