SERHAT KİRAZ & İRFAN AYDIN “AYNI GÖKYÜZÜNÜN ALTINDA” MEKAN DÜZENLEMESİ, 10 HAZİRAN 2017 TARİHİNDEN İTİBAREN MİNE SANAT GALERİSİ PALMARİNA BODRUM’DA!

10 Haziran – 1 Temmuz 2017 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Palmarina Bodrum mekanında Serhat Kiraz ile İrfan Aydın’ın “Aynı Gökyüzünün Altında” adlı mekan düzenlemesinde geçmişten günümüze kurdukları referanslarla, mitolojik bir hikayeyi günümüze taşımalarına tanık oluyoruz.

Serhat Kiraz’ın 1980, XI. Paris Bienali, Paris Modern Sanatlar Müzesi’ndeki “Artistik Turistik Bir Taşınma İçin Öneri” ve 2000, Kulturwissenschaftliches Institut, Essen, Almanya’daki “Konstellation” adlı sergilerinden derlediği çalışmalarla, İrfan Aydın’ın heykellerine “Aynı Gökyüzünün Altında” adlı mekan düzenlemesinde bir çevre oluşturuyor.

İki sanatçının işlerinden galeri mekanında oluşturulacak düzenleme, izleyicileri bir Homeros öyküsünde bir araya getirecek. Aynı gökyüzünün altında ve aynı denizlerde geçen bu epik hikayede sanatçılar var olan ile var olmayanı bir araya getiriyor; Homeros’la, Apollon’la, Akhileus’la, Hektor’la, Zeus’la el sıkışıyorlar.

Aynı gökyüzünün altında aşık olmuştu Paris güzel Helen’e,
Aynı gökyüzünün altında vuruşmuştu Akhileus ile Hektor,
Aynı gökyüzünün altında Poseydon’un öfkesine direnirdi Odysseus,
Ve Zeus bunları Olimpos’ta sallanan koltuğundan keyifle seyreder,
Karısı inek gözlü Hera’ya nispet edercesine.

İrfan Aydın

Ege adalarında kör ve ihtiyar bir şair olarak dolaşan Homeros’in destanlarında edindiğimiz dini, felsefi inançlar, gelenekler ve coğrafi öğeler Eski Yunan kültürü hakkında bilgiler verirken, bir yandan da bu metinlerde, insanoğlunun yüzyıllardan beri değişmeyen pek çok temel dürtülerine ve duygularına dair ipuçları buluyoruz. Farklı zamanlarda da olsa, aynı coğrafyada yaşamış insanların bir diğerinin üzerine, öncekinden de aldığı referanslarla, yenisini inşaası aslında ortak bir kültür paydası var ediyor.

Sanatçı Serhat Kiraz “Doğada bulduğu boşluklara sığınan insanoğlu daha sonraları bu boşluklara benzer boşluklar yaratarak yerleşti. Doğanın üstünde kendi doğasını oluşturma macerasına girişti. Etrafında olanları gözlemledi, aynılarını yapmaya çalıştı. Doğanın yasalarına benzer kendi yasalarını oluşturdu.” diyor Titus Lucretius Karus’un M.Ö. 1. yüzyılda De Rerum Natura (Evrenin Yapısı) adlı uzun şiirinden yola çıkarak.

Tapınakları, tarlaları, kuşları, yontulmuş taşları, limanda duran gemileri anlatan Homeros destanları gibi geçmiş ve şimdi arasında bir zaman akışı kurgulayarak, modern algımızla geçmişe bir yolculuk yapacağımız bu mekan düzenlemesinde, antikiteye gönderme yapan heykelleriyle yer alacak sanatçı İrfan Aydın; “Her izin, yalnızca benim bildiğim gizli bir şifresi, hatta başlı başına bir öyküsü vardır. Bunların yan yana gelişinden daha büyük bir öykü doğar. İzleyici, o şifreleri ve öykü parçacıklarını kendine göre anlamlandırarak, yeni öyküler oluşturabilme olanağına da sahiptir.” der. İçinde bulunduğumuz coğrafyada yüzyıllar içinde yaşamış ve izler bırakmış medeniyetlerle ortaklıklarımızın, etkileşimlerimizin hala devam etmesine bir gönderme olarak kurgulanan ortamda, izleyiciler adeta bir kazı evindeymişçesine tarihin izlerini sürecekler.

Serhat Kiraz – İrfan Aydın’ın “Aynı Gökyüzünün Altında” başlıklı mekan düzenlemesi 10 Haziran – 1 Temmuz 2017 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Yalıkavak Palmarina Bodrum mekanında izlenebilir.

Açılış kokteyli 10 Haziran 2017, Cumartesi Günü, Saat: 18:00’da, Mine Sanat Galerisi Palmarina Bodrum mekanında, sanatçılarımızın katılımıyla yapılacaktır.

Mine Sanat Galerisi, Caddebostan, Gökçe Sok. No:14 D:8 Kadıköy / İstanbul, Istanbul, Turkey • İstanbul, 34728 • Turkey