“Mart Kedileri…Ocak Martıları ve Diğerleri….”

Bensen Ünlüoğlu

ArkeoPera Sanat Galerisi 29 Mart 2016 salı günü Sayın Bensen Ünlüoğlu’nun “Mart Kedileri…Ocak Martıları ve Diğerleri” isimli Fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor…. 15 Nisan 2016 tarihine kadar sürecek serginin teması hayvan dostlarımız….

1970 yılında İstanbul’da doğan Bensen Ünlüoğlu, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümünden 1993 yılında mezun oldu. 2002 yılında yine aynı bölümde “Anadolu’da İsis Kültü” başlıklı Yüksek Lisans tezini tamamladı. 1990-2011 yılları arasında Perge, Assos, Ephesos, Allianoi, Letoon, Klaros gibi Anadolu’nun belli başlı antik kentlerinde ve Seddülbahir Osmanlı Kalesi’nde kazı ve mimari çizim görevleri üstlendi. Anadolu’da Antik Dönem Mısır’ına dair izler ve etnokültürel etkileşim üzerine çalışmalarını sürdüren Ünlüoğlu, yurtiçi ve yurtdışında çeşitli bildiriler sunmuş ve sempozyumlara katılmıştır. 1992 yılında adım attığı yayıncılık hayatına arkeoloji, sanat tarihi ve eskiçağ tarihi konularında çevirmenlik ve editörlük yaparak devam etmektedir.

Fotoğraf sanatı ile tanışması 11 yaşında ona hediye edilen ilk fotoğraf makinasıyla başlar. 30 yılı aşkındır yanından ayırmadığı makinesiyle bu sevdasını sanata dönüştürme yolculuğuna çıkan Ünlüoğlu, ağırlıklı olarak yaşamdan an kareleri, yansımalar, doğal yaşam ve mimari detaylar çekerek sürdürür yolculuğunu. 2011’de ilk kişisel sergisini Sinop Cezaevi’nde 1. Uluslararası Karadeniz Kültürleri Kongresi çerçevesinde açmıştır. 2012 yılından bu yana bir “sanat yoluyla farkındalık” projesi olarak yürüttüğü Hayvan Hakları Sergisi’ni -biri ArkeoPera Sanat Galerisi’nde olmak üzere- 3 kez açmıştır. Bugüne dek 6 kişisel sergi açmış ve üyesi bulunduğu Rekreasyon Derneği ve SAKÜDER ile çeşitli karma sergilere katılmış olan sanatçı “Mart Kedileri.. Ocak Martıları.. ve Diğerleri..” başlıklı bu sergisinde çocukluğundan beri hayvan dostları ile yaşamanın yanısıra onları şehir yaşamının içindeki doğal ancak çoğu zaman farketmediğimiz yönleriyle ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Bu sergiden elde edilecek gelir ise kendisi gibi “değirmenlere karşı” savaşma yolunu seçmiş ve sokak köpeklerine bir yardım hareketi olan “SEN ve BEN DEĞİRMENLERE KARŞI” Projesine aktarılacaktır..

Sanatçı sergisinin temasını şöyle açıklıyor;
Çocukluğumdan beri her gittiğim yerde, her yürüdüğüm sokakta.. hatta bazen oturduğum bir bankta ya da restoranda hayvan dostlar beni HEP bulmuştur 🙂

Beni onlarda çeken şeyin ne olduğunu anlayınca “sevgi bağımız” daha da kuvvetlenmiş.. zaman içinde bu bağ kişisel ve kimi zaman da hayal kırıcı çabalar noktasından soyutlanarak toplumsal farkındalığı artırma niyetiyle sanat yoluyla hayvanlara destek verme serüvenine dönüşmüştür.

Bu güzel yolda ben 6 yaşındayken halamla sokakta bulup eve “gizlice” getirdiğimiz henüz 1,5 aylık olan ilk kedim Minnoş’tan, beni ilkokul hayatımın 3 yılı boyunca her sabah sokağımızın köşesine dek yolcu eden Yapışkan’a.. açık bulduğu pencereden içeri girip yatağıma doğurarak Caddebostan’da yaşadığım yıllarda evi bir “koloni” olarak işgal eden Anne ve 3 nesil çocuklarına (Ümit, Fındık, İpek, Tekir, Kalp, Carlos, Yandanbere…) dek pek çok canla tanışıp onların dünyasını daha yakından tanıma, anlama ve paylaşma fırsatım oldu. Bu yol -herşeye rağmen- hala sürmekte!.. Onların karşılıksız ve çıkarsız sevgilerinden aldığım güçle ben de onlar için elimden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyorum.. Sergi ve takvim projeleri bunların ilk adımlarını oluşturmakta! Zira dünya görüşüm bizim ne kadar yaşamaya hakkımız varsa ONLARIN da bir o kadar HAKKI olduğu şeklinde, bu kentte, bu ülkede.. ve Dünyada!

Hayvanlarla daha doğrusu hayvanları yaşamak bu dünyada her insan evladının tatması gereken bir duygu bence.. Yoksa İNANIN eksik kalıyorsunuz!

Bu sergiyi bundan 5 sene önce Sinop’ta kazı alanında bulup bana getirdikleri ve daha gözleri açılmamış, ancak 3 gün yaşatabildiğimiz kirpi yavrusundan.. 18,5 yıl beraber yaşadığım en uzun hayat arkadaşım sevgili MAYA’ma.. bu ay başında 10,5 yaşında “kediler cenneti”ne uğurladığımız “teyzemden hatıra” yakışıklı PRENS’imize.. çok yakında kaybettiğimiz arka bahçe kedimiz YADİGÂR ve yaşamlarımıza dahil olmuş daha nicelerinin anısına..

İNSANLIĞA ÇAĞRI adına..

CAN DOSTLAR yararına..

ve HERŞEYE RAĞMEN… düzenlemek istedim!

Bu kişisel sergimde satıştan elde edilecek tüm gelir benim gibi “değirmenlere karşı” savaşma yolunu seçmiş ve sokak köpeklerine bir yardım hareketi olan “SEN ve BEN DEĞİRMENLERE KARŞI” Projesine aktarılacaktır.

ArkeoPera | Kitapevi, Hediyelik, Sanat Galerisi
Adres: Yeniçarşı Cad. No: 66/A 34425 Galatasaray/İstanbul
Tel: 0212 249 92 26 – Fax: 0212 244 31 64