BİRSEL BOSUT GÜRBÜZ

“Mavi Kareler”

Kızıltoprak Sanat Galerisi 30 Ocak-21 Şubat 2016 tarihleri arasında Birsel Bosut Gürbüz’ün “MAVİ KARELER” serisinin devamı olarak hazırladığı resim sergisini izleyicisi ile paylaşacaktır.

1964 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü Cemal Tollu ve Neşet Günal Atölyelerinde resim eğitimini tamamlayan Birsel Bosut Gürbüz, uzun yıllar çeşitli eğitim kurumlarında resim ve sanat tarihi dersleri vermiştir.
42. kişisel sergisini açacak olan sanatçı pekçok gurup ve karma sergilerde de yer almıştır.

Babasının görevi dolayısıyla bulunduğu Urfa’da doğan sanatçı, yaşamının ilk atmosferini soluduğu topraklardan getirdiği bilinçaltı değerlerini, bozulmamış İstanbul’un yaşanabilecek en güzel zamanlarıyla harmanlayarak bize bütün tazeliğiyle göstermektedir.
Yanık Anadolu toprağı ile mavi Marmara’nın nasıl kucaklaştığını film kareleri gibi seçmiş ve yansıtmış tuvallerine…
Kübizmin düzlemsel bir versiyonu gibi bakabileceğimiz bir anlatım tarzı, rengin kullanım ustalığı ile bütünleşerek resimlerinin biçimsel altyapısını oluşturuyor.
Tonlar, yumuşak geometrik oluşum içinde dans ediyor.

Eserlerinde kadın figürlerini egemen kullanması dikkatimizi çeker. Kullanılan güçlü deformasyona karşın zarif ve ince bir etki yaratılması sanatçının kişiliği ile de özdeşleşmektedir. Figürler ve elemanlar yere sağlam basmaktadır. Bunu,kişisel ve toplumsal olarak güçlü bir iradenin sanatçının kendi benliğinden yansıması olarak da yorumlayabiliriz.

Birsel Bosut Gürbüz, 30 Ocak-20 Şubat 2016 tarihleri arasında Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde “Mavi Kareler” adını verdiği çalışmalarıyla 42. kişisel sergisinde izleyicisiyle buluşacaktır.

Sergi Pazar, Pazartesi günleri dışında 12 00-19 00 saatleri arasında izlenebilir.

İletişim:
Kızıltoprak Sanat Galerisi
Adres: Kızıltoprak,Rüştiye Sokak. No: 47 Kadıköy-İstanbul
Tel: 0216 418 3806