GALERI.nev
NECLA RÜZGAR
“BİZİ SARAN SESSİZLİK”
23 EYLÜL – 28 EKİM 2016

Galeri Nev, yeni sezona NECLA RÜZGAR ile başlıyor. Türkiye’de eserleri en son İstanbul ARTINTERNATIONAL Sanat Fuarı’nda büyük ilgi ile izlenen sanatçı, o günden bu yana, yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştıklarını, “BİZİ SARAN SESSİZLİK” adı altına sergiliyor. Sergi adını, yirminci yüzyılın en önemli kadın yazarlarından biri olarak anılan şair NGEBORG BACHMANN’ın mısralarından alıyor: “Nesnelere adlarla ulaştığımızdan, işaretler aldığımızdan bu yana, kar, yukarından gelen beyaz bir yük değil yalnızca, çünkü bizi saran sessizliğin adı da kar”.

Necla Rüzgar, izleyici saran sessizliği kurarken pek çok malzeme kullanıyor: mobilya, tual, polyester, fotoğraf, halı, kumaş… Öte yandan bir söyleşisinde de belirttiği gibi, malzeme çeşitliliği bu sergide özellikle dikkat çekse de, sanatçı için malzeme öncelik taşımıyor. Rüzgar, eserlerini, sezgilerini izleyerek ortaya çıkarıyor. Daha önceki eserlerinde olduğundan çok daha açık bir biçimde birbirlerinin içine geçen insan ve hayvan, bu sergide tüm ilkel ya da temel ihtiyaçları, güdüleri, güçleri, yetileri ve korkuları ile yer alıyor. Böylece eserlerde, utanç ve cilve, süs ve yara, uyku ve ölüm birbirine karışıyor.

Ayrıca sanatçının “Kendinden Fazlası” adını verdiği Havva figürü, avcunda tuttuğu güllerin ya da başına kuş pençelerinden örülmüş bir tacın yaraları dolayısıyla çarmıha gerilmiş bir bedeni çağrıştıran heykelleri, ve özellikle de tek tek yağlıboya ile boyanmış bin adet ölü kuştan oluşan “Tanrı’nın Kuşları” yerleştirmesi, insan ile hayvanın birlikteliğini ve ayrılığını düşünürken inançları da bir referans olarak ortaya koyuyor.

Necla Rüzgar, Sanatta Yeterlilik derecesini 2004 yılında, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden aldı. Bir yandan aynı bölümde Profesör olarak görev yaparken, diğer yandan aralarında İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Berlin, Zürih ve Seul’un bulunduğu kentlerde resim, fotoğraf ve videolarını sergiledi. Eserleri Akademi der Künste, Berlin’de ve National Museum of Contemporary Art Bükreş’te sergilendi. Necla Rüzgar, son olarak İsviçreli küratör ve sanat eleştirmeni Susann Wintsch ve Chris Bünter’in evsahipliği yaptığı, Zürh’te gerçekleşen SALON BLANCHE’ın ilkine davet edili. Eserleri ise son olarak Almanya’da, Museum Für Neue Kunst’ta gerçekleşen Ayşe Umur, Agah Uğur Koleksiyonları sergisi: “Freund Schafts Spiel”de izlendi.