x-ist @ BURSA NAZIM HİKMET KÜLTÜREVİ

ALİ BİLGE AKKAYA I BAHADIR BARUTER I ENGİN KONUKLU

x-ist, 20 Nisan- 20 Mayıs 2016 tarihleri arasında Ali Bilge Akkaya, Bahadır Baruter ve Engin Konuklu’nun eserlerinden oluşan bir seçkiyle Bursa Nazım Hikmet Kültürevi’nde!

Sanatçılarını hem yurtiçi, hem yurtdışında temsil etmeye özen gösteren ve galeri mekanının yanı sıra karma sergilerle sanatseverlerin karşısına farklı mekanlarda çıkan x-ist, ikinci kez Bursa’lı sanatseverlerle buluşuyor ve Nazım Hikmet Kültürevi’nde Ali Bilge Akkaya, Bahadır Baruter ve Engin Konuklu’nun eserlerinden oluşan özel bir seçkiyle yer alıyor.

Ali Bilge Akkaya, birey-toplum ilişkisi, kimlik sorunsalı ve siyasal göndermeler yüklü, kusursuz oranlanmış geometrik strüktürlerin içerisine aniden karşımıza çıkan doğal, gündelik portre fotoğraflarından oluşan özel bir seçkiyle Bursa’daki sanat izleyicisinin karşısına çıkıyor.

Karikatürist kimliğiyle tanınan ve en son Contemporary İstanbul’15 solo proje alanında ve ardından x-ist’teki kişisel sergisinde ses getiren heykel serisi “Mukadderat”la ismini çok daha özel ve özgün bir yere taşıyan Bahadır Baruter’in, daha önce bir arada görülmemiş desen çalışmaları Nazım Hikmet Kültürevi’ndeki özel seçkide yer alıyor.

Resmettiği çarpıcı portrelerle, hayattan ilginç kesitler alan Engin Konuklu, seçtiği fotoğraf karelerini tuval üzerine akrilik kullanarak aktarıyor ve bunu yaparken izleyiciyi içine çeken bir atmosfer yaratmayı başarıyor. Daha önce x-ist’te “Kesişme V”, “Éternité” ve “Bir Endülüs Köpeği” Üzerine Çeşitlemeler sergilerinde yer alan sanatçı, bu karma sergiyle Bursa’daki sanatseverlerle buluşuyor.

x-ist’in Ali Bilge Akkaya, Bahadır Baruter ve Engin Konuklu’nun eserlerinden oluşan karma sergisi, 20 Nisan- 20 Mayıs 2016 tarihleri arasında Bursa Nazım Hikmet Kültürevi’nde görülebilir.

ALİ BİLGE AKKAYA I İSTANBUL, 1988

Yeditepe Üniversitesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2012 yılında Central Saint Martins College of Art and Design’da aynı bölümde yüksek lisans eğitimi aldı. Tasarımcı ve heykeltraşlarla ortak projeler de yapmaya devam eden Ali Bilge Akkaya ilk kişisel sergisi olan “Bir”i (2014)’ x-ist’te açtı. “Bir Endülüs Köpeği üzerine çeşitlemeler” (x-ist, 2015) sergisinde ve Contemporary İstanbul’15 (İstanbul) fuarında yer aldı.

BAHADIR BARUTER I ANKARA, 1963

Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü’nde eğitim alan sanatçı profesyonel çizerliğe 27 yaşında başladı ve çeşitli mizah dergilerinde çizerlik yaptı. Baruter, 2007 yılında “Varlık Evhamı” (2007), “Senin Ailen Bir Yalan Yavrum” (2012) ve “Evim, Evim Güzel Evim” (2014), “Mukadderat” (2015), başlıklı kişisel sergileriyle x-ist’te sanatseverlerle buluştu.

Sanatçının katıldığı karma sergiler arasında ”Beyoğlu 14-18” (Akbank Kültür ve Sanat Merkezi, İstanbul, 2004) ve “Hayvan Gibi Sergi” (Milk Gallery, İstanbul, 2011), “#GaiaOnPaper” (Gaia Gallery, İstanbul, 2015) yer almaktadır. Baruter ayrıca Contemporary Istanbul 12, 13, 14 & 15, Art14 London ve ArtInternational Istanbul 2013 & 2015 (İstanbul) fuarlarına katıldı. Sanatçı, kurucuları arasında yer aldığı haftalık mizah dergisi Penguen’de 2002 yılından beri çizerlik yapmaktadır.

ENGİN KONUKLU I ADANA, 1990

2011 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olan Konuklu, aynı bölümde yüksek lisansına devam etmektedir. “Tanımsız” isimli ilk solo sergisini 2011 yılında Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi “Operation Room”da açan sanatçı x-ist’te ilk kez 2013’teki “Kesişme V” adlı sergide eserlerini sergiledi. Konuklu’nun x-ist’teki ilk kişisel sergisi “Éternité” 2014 yılında gerçekleşti.

Katıldığı karma sergi ve fuarlar arasında “30. Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi” (Akbank Sanat Galerisi, İstanbul, 2011), “Durumlar Olasılıklar” (İzmir, 2011), “Look Inside II” (İzmir, 2011), “Resim ve Heykel Müzeleri Derneği 30. Yıl Sergisi” (İstanbul, 2011), “Bir Endülüs Köpeği üzerine çeşitlemeler” (x-ist, 2015), “x-tension” (Office 4200, Bursa, 2015) ve Contemporary Istanbul’13, 14 & 15 bulunuyor.