“Cansen Ercan Resim Sergisi”
8 – 29 Mart 2016

Cansen Ercan’ın, peyzaj ve portrelerden oluşan yeni kişisel sergisi 8 Mart, Salı günü Evin Sanat Galerisi’nde açılıyor. Sanatçı resimlerinin üretim sürecinde, kendi etrafında olan doğal çevreyi, algı ve tercih süzgecinden geçirerek, gözlemlerini ekleyerek ve yeniden düzenleyerek kendine ait malzemeler haline getiriyor.

Yeni sergisindeki kompozisyonlarında peyzaj ve portreleri bir araya getirirken, figürleri birer biçim olmaktan çıkartıp kimlik kazandırıyor. Gri tonların ağırlıkta olduğu paletine eklediği canlı renkler ve güçlü yorumu, peyzaj içine yerleştirilmiş bu portreleri ön plana çıkarıyor. Resimlerinde dikey ve yatay çizgilerin yoğunlaşan veya ayrışan hakimiyeti biçimleri oluşturuyor. Peyzajlarının belirgin özelliği olan dingin ve güçlü kompozisyonlarında konu, renk ve biçimin önüne geçmiyor.

Cansen Ercan, resimleri üzerine aktardığı kendi görüşlerinde resimlerinin plastik değerler kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinin altını çiziyor ve ekliyor: “Resimlerimde, resimsel kaygıların, plastik değerlerin, resmin kendi iç kriterlerinin dışında edebiyata, şiire temel oluşturabilecek unsurlara yer vermem. Sanat tarihinin nirengi noktalarını referans alarak, onlara eklemlenmeye çalışmak ve evrensel sanatsal değerlere sahip kişisellik önemli benim için. Tercihim, izleyicinin resmimle, resmin kendi elemanları ve plastik değerleri üzerinden ilişki kurmasından yanadır.”

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yüksek Resim Bölümü mezunu Ercan, bugüne kadar otuzdan fazla kişisel sergi açtı. 2012 yılında Evin Sanat Galerisi’nde açılan resim sergisiyle “2013 Sedat Simavi Ödülleri, Görsel Sanatlar Ödülü”nü kazandı.

Cansen Ercan’ın yeni kişisel sergisi 8 – 29 Mart 2016 tarihleri arasında, Pazar hariç hafta içi her gün, 11:00 – 19:00 saatleri arasında izlenebilir.

Sergi hakkında detaylı bilgi için:
Evin Sanat Galerisi /