eminenur
‘ÇİÇEKSİZ SOKAKLARDA YAŞAMAK’

TAKI SERGİSİ 8 ARALIK’TA AYŞE TAKI GALERİSİ’NDE AÇILIYOR.

1989 yılında, Ayşe Takı Galerisi açıldığında – ilk Eminenur’un sergisiyle başlamıştır, sonrasında da nicelerine ev sahipliği yaparak… Ayşe Takı Galerisi’nde Eminenur’un 10cu sergisi olan ‘Çiçeksiz Sokaklarda Yaşamak’ hakkında söyledikleri:

ÇİÇEKSİZ SOKAKLARDA YAŞAMAK

Bu kelimeler, 2003teki bir köşe yazısının başlığı.* Bu duygu, 35 yıl evvel İstanbul’dan kaçma nedenimiz.

Köşe yazısı şöyle bitiyor:
“…bilim doğayı zenginleştirmek demektir. Doğa ise sevmeden zenginleştirilemez. Sevilmeden zenginleşemez. Tam tersine yoksullaşır, erken tükenir. Çiçeksiz sokaklarda yaşayan insanlar gibi”.

Çiçeksiz sokaklarda yaşamaya mahkum edildiğimiz bu zamanda, ben de doğaya olan sevgimi, takılarım aracılığı ile aktarmaya çalıştım. Doğayı tanıtmaya, bu yoksulluğa itiraz etmeye çalıştım. Yıllar içinde bitki dünyasının ne kadar uçsuz bucaksız ama bir o kadar da kapalı bir mahalle olduğunu örnekledim (dünyanın bir ucundaki bir bitkinin yaprakları, öbür ucundaki ağacın yaprakları ile aynı olabiliyor..!).
Bu dünyanın ne kadar da kırılgan olduğunu, bu satırları okumakta olan hepiniz bilirsiniz. Elimdeki minik mimoza dalına bakıp, “bu çiçeğin (!) adı nedir” diye soran 20li yaşlardaki banka çalışanının sorusu beni ne kadar acıttı tarif edemem. İstanbul’da mimoza kalmadı ki…

Peki o zaman, ben de epey gerilere dönerek, neredeyse bir Retro gözlüğü ile bitkiler derledim bu sergiye. Beni bilirsiniz. Moda yerine beğendiğimi, uyanı, yakışanı kullanırım. Hepinize uyacak yakışacak ve beğeneceğinizi düşündüğüm takılarımı görmenizi çok isterim. En çok da Mimozayı bilemeyen gençlerin gelmesini isterim. (ama sergide mimoza yok.. )

Sergilerimin birinde bir takı sanatçısı “ayağımın altında dallar çıtırdadı” demişti.. Yüzümde güller açtıydı.
Yıllar içinde takılarımı alanlar bitki adlarını hatırlamasalar da, üstlerinde taşırken farkındalığı da taşıdılar diye umutlanmak istiyorum.

Bir de ruhuma yakın gelen bir özdeyiş : “Sanat doğada gizlidir ve ortaya çıkarana aittir.” Albrecht Dürer.
(kendisi hem de biraz kuyumcu !!!

*Deniz Kavukçuoğlu. Pano/Çiçeksiz Sokaklarda Yaşamak. Cumhuriyet, 4.5.2003

eminenur

Eminenur’un “botanik bahçesini” 28 Aralık’a kadar görülebilirsiniz.

AYŞE TAKI GALERİSİ
Şakayık Sok. 53 Tuna Palas Daire: 1
Teşvikiye, İstanbul
Tel: 0212 343 21 54
http://www.aysetaki.com/atgnews