“Direnmeden Kırılmak”

“Direnmeden Kırılmak”

ESRA CARUS

“Direnmeden Kırılmak”
7 Şubat – 4 Mart 2018
GALERİ SELVİN

Esra Carus 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Seramik ve Cam Bölümü’nden mezun oldu. 1992-1993 yılları arasında Milliyet Aydın Kitaplar, Büyük Larousse Ansiklopedisi yayın kurulunda çalıştı.

2008 yılı 11. Ulusal Mimarlık Ödülleri, Başarı Ödülü/ Cihangir’in Çocukları, 1992 yılı “Vedat Ar” Seramik Yarışması II.’lik Ödülü ve 1991 yılı “İsmail Hakkı Orgar” Seramik Yarışması III.’lük Ödüllerine sahip olan sanatçı, sanat üretiminin yanısıra 1991-2007 yılları arasında kendi stüdyosunda grafik tasarımı ve sanat yönetmenliği yaptı.

Sergisi hakkında;

Direnmeden Kırılmak, siyahi mücadelede şiddetsiz direnişin sembolü olmuş, dinlemekten haz aldığım caz müzisyenlerinin bir seri portresinden oluşmaktadır.

Irkçılık, milliyetçilik, mezhepçilik gibi politik metaların etki alanını düşünce ve sanatla kırmak; baskı ve şiddete karşı, direnişi estetize ederek yanıt vermek üzere tutarlılık ve süreklilik isteyen bir yol arayışındayım. Akla, kalbe, vicdana ulaşan bir dil kurmak gerekli ve Caz müziği, Afro-Amerikalıların başardığı bir direniş modelidir.

Kullandığım kağıt ve porselen malzemeler “direnmek” ve “kır-ıl-mak” fiillerinin metaforu olarak 150 yıllık bir mücadeleden öğreneceklerimiz olduğunu düşünmeye zorlasın isterim.

Esra Carus’un “Direnmeden Kırılmak” ismini verdiği sergisi 7 Şubat- 4 Mart tarihleri arasında Galeri Selvin’de izlenebilir.

GALERİ SELVİN
Arnavutköy Dere Sok. No:3
Arnavutköy, Beşiktaş İstanbul
Tel: 212.263 74 81
www.galeriselvin.com

Galerilerimiz Pazar günleri hariç 11:00 – 18:30 saatleri arasında açıktır.