1 ŞUBAT – 6 MART 2016
“DON KİŞOT’UN İZLERİ / THE TRACES OF DON QUİXOTE” SERGİSİ

PİCASSO’DAN DALİ’YE DÜNYACA ÜNLÜ YÜZLERCE SANATÇI

Modern Avrupa’nın ilk romanı olarak kabul edilen Don Kişot’un yazarı Miguel De Cervantes, ölümünün 400. yılında İspanya başta olmak üzere dünyanın hemen her yerinde değişik etkinliklerle anılacaktır. Bu anmalar kapsamında elli ayrı dilde ve ülkede ikibinden fazla etkinlik yapılacaktır. Bu etkinliklerin en önemlisi de Don Kişot sergileridir.

“DON KİŞOT’UN İZLERİ / THE TRACES OF DON QUİXOTE” sergisi; Gustave Dore’den Picasso’ya ve Dali’ye kadar yüzlerce ünlü dünya ressamının ve en ünlü Türk ressamlarının (Paris’te yaşayan dünyaca ünlü sanatçımız Selçuk Demirel , Utku Varlık ve Onay Akbaş. Ayrıca Türkiye’de yaşayan Prof. Devrim Erbil, Abidin Elderoğlu, Habip Aydoğdu, Yalçın Gökçebağ, Prof. Adnan Turani, Metin Yurdanur, Prof. Özdemir Altan Prof. Fevzi Karakoç, Prof. Zafer Gençaydın ve 50’ye yakın ünlü Türk ressamının) Don Kişot için çizdikleri resimlerden ve yarattıkları heykellerden oluşuyor.

Don Kişot resimleri Almanya’nın Goslar Modern Sanatlar Müzesi’nin Don Kişot Evi’nde yer alan dünyaca ünlü koleksiyonundan getirilmiştir.

İbrahim Karaoğlu / Bettina Ruhrberg küratörlüğünde ve Meryem Schultz / Jörg Kastner / Mustafa Güneş koordinatörlüğünde Çankaya Belediyesi’nin ev sahipliğinde Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ilk kez sergilenecek olan yapıtlar, bir yıl boyunca Türkiye’de İstanbul, İzmir ve Antalya’daki önemli büyük galerilerde sergilenecektir.“Don Kişot’un İzleri” sergisi 1 Şubat – 6 Mart tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izleyicilerle buluşuyor.