GÜLÇİN AKSOY & GÜL ILGAZ SERGİSİ 28 MAYIS 2019 TARİHİNDEN İTİBAREN MİNE SANAT GALERİSİ BODRUM YALIKAVAK MEKANINDA

28 Mayıs – 23 Haziran 2019, Mine Sanat Galerisi, Yalıkavak Bodrum

28 Mayıs – 23 Haziran 2019 tarihleri arasında Mine Sanat Galerisi Yalıkavak Bodrum mekanında Sanatçılar Gülçin Aksoy ve Gül Ilgaz’ın çalışmalarının yer alacağı duo sergi ile yaza merhaba diyor.

Gülçin Aksoy ve Gül Ilgaz, bir dönem birlikte çalışmış, ‘Arada’ sergilerini gerçekleştirmiş sanatçılar olarak, uzun bir aradan sonra Mine Sanat Galerisi’nin Bodrum Yalıkavak’taki mekanında bir araya geliyorlar.

“0 veya 1’sin” adlı tuval, bez ve yazılı materyalden oluşan projesiyle sergide yer alan Sanatçı Gülçin Aksoy’un, 2018 yılında ‘Sevdiğim Aile Mezarlığı’ adı altında Perşembe Pazarı’ndaki stüdyosunda gerçekleştirdiği sergi ile başlayan ağaç imgesi ve silüetleri bu sergide yeni bir formda ele alındılar. Bir çeşit varlık ile yokluk arasında hayalet biçimini alan, aynı zamanda popülerleşen bu görüntüler, kurguladığımız dünyanın metaforları olarak şekilden şekile giriyorlar, hatta otoyollara kenar süsü oluyorlar. Bu kurgu arka planda görünmez kıldığımız dijital dünyanın 0 veya 1’lerine denk geliyor ve yeniden kurgulanıyor. Kaçışı olmayan bu ikilikle yaşamak, bu projede ‘0 veya 1’ olmak vurgulanıyor. 

Kalmakla gitmek arasında kalmışlığın belirsizliği üzerine çalışmalardan oluşan bir seri ile sergide yer alan Sanatçı Gül Ilgaz, tülün geçirgenliğinden faydalanarak şehir dışında bir evden (mekandan) dışarıya bakışı izleyiciye sunuyor. Çalışmalardaki gölgelerin her biri, şehir yaşamını çağrıştıran parlak zeminlerin üzerine düşüyorlar. Gölgelerin içeriden dışarıya mı yoksa dışarıdan içeriye mi düştüğünün ikilemini sorgulatan çalışmalar belirsiz ve kararlılıktan uzak bir şema çiziyor.

Her iki sanatçının da birbirlerinden bağımsız çalışmalarının yer aldığı serginin açılışı sanatçılarımızın da katılımıyla, 28 Mayıs 2019, Salı günü saat 17:30’da yapılacak kokteyl ile izleyiciye sunulacaktır.

Sergi 23 Haziran 2019 tarihine dek Mine Sanat Galerisi Yalıkavak Bodrum mekanında izlenebilir.

Mine Sanat Galerisi

Yalıkavak, Merkez Mah. Çökertme Cad. Özkan Sok., Yalıkavak Marina, Bodrum / MUĞLA