KEMAL SEYHAN

“BEKLERKEN”

VIVID DARK OF A SPACE

19.03.2016 – 30.04.2016

Çalışmalarını Viyana ve İstanbul’da sürdüren Kemal Seyhan’ın son dönem işlerinden oluşan “Beklerken” (Vivid Dark of a Space) adlı sergi, art ON İstanbul’un Şişhane’deki yeni alanında izleyicilere farklı görsel deneyimlerin kapılarını aralayacak. Necmi Sönmez’in küratörlüğünde gerçekleşen sergi, saf soyut resmin geleneği içinde kalmaya özen gösteren sanatçının farklı doku, form ve monokrom renklerle geliştirdiği çok katmanlı yapıtlarını bir araya getiriyor.

Kemal Seyhan, görsel deneylerini, dışavurumcu, anlatımcı ve tanımlayıcı öğelere başvurmaksızın kurgulamasıyla tanınmaktadır. Sergideki yeni çalışmalarında, tuval resminin önemli bir elemanı olan dokusal değerleri farklı boya yoğunluklarının yardımıyla yorumluyor. İlk bakışta soyut karakteriyle öne çıkan resimler, nokta yığıntılarının detayları keşfedilikçe, eserlerde bir çeşit üçüncü boyut açığa çıkarırlar. Bu referans, bizzat sanatçının ifadesiyle, resimlerin üretildiği ülkenin ve atölyenin geceyarısı atmosferidir: dışarıdan mekana düşen ışıkların ve şehir uğultusunun kırdığı kontrollü bir karanlık…

Serginin görsel çıkış noktası, siyah, gri, kahverengi başta olmak üzere karanlık renklerin, farklı dokusal öğelerle birleşerek oluşturdukları kavramsal mekânlar. Bu kavramsal mekânlar, sergilenen çalışmalardaki toprak ve yeryüzü oluşumlarına yakınlaşan, dış dünyaya ait dokusal manzaralarda ve de bu görselliğin altındaki içsel oluşumlara gönderme yapan dramatik kurgularda kendini hissettirir.

Sanatçı Hakkında

Orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Seyhan, 1978-1981 arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde aldığı Sosyoloji eğitimini yarıda bırakarak, 1982 yılında Viyana’ya yerleşti. Burada önce Viyana Üniversitesi’nde Felsefe ve Sanat Tarihi Bölümü’ne başladıysa da; 1986’da Universität für angewandte Kunst’a geçti ve sanat eğitiminin bu önemli kurumunda 1996’ya dek süren kapsamlı bir öğrenim gördü. 1990 yılını Seyhan’ın çalışmalarında bir dönüm noktası olarak kabul etmek yanlış olmayacaktır. Çünkü bu tarihten sonra araştırmalarını sadece soyut tarzda sürdüren sanatçı, farklı teknikler kullanmasına karşın hiçbir zaman rotasını değiştirmeyerek, tüm sanatsal çabasını renk, strüktür, kurgu elemanlarıyla şekillenen saf soyut algı dünyasının gövdesine yerleştirdi.

Seyhan’ın son sergisi “Beklerken” (Vivid Dark of a Space), İstanbul’daki ilk atölyesini açtığı 2004’ten günümüze dek geliştirmiş olduğu etkileyici anlatım tarzının olgunluk dönemine ulaştığını ortaya koyan güçlü kompozisyonlardan oluşuyor.

art ON İstanbul Şişhane’deki Yeni Adresinde art ON İstanbul, 2011 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Akaretler’deki galeri mekanına veda ediyor. Sergi ve etkinliklerine Şişhane’deki yeni adresinde devam etmeye hazırlanan art ON İstanbul genç Türk sanatçılarının ve uluslararası sanatçıların çalışmalarının sunulduğu disiplinlerarası bir alan yaratma hedefiyle çıktığı yolda, yeni ve çok yönlü mekanında geliştireceği etkinlikler ile hız kesmeden ilerliyor. art ON İstanbul, Mart ayından itibaren Meşrutiyet Cad. 90A Şişhane adresindeki galeri mekanında sanatseverleri ağırlıyor olacak.

Meşrutiyet Caddesi 90A Şişhane / Beyoğlu, İstanbul

+90 212 259 15 43