“LA FABULA”
EMİN TURAN KİŞİSEL SERGİSİ
4 NİSAN – 29 NİSAN 2017

Evin Sanat Galerisi kuruluşunun 21.yılını kutlarken, bu sürenin yarısını sanat öğrencisiyken sıkı bir izleyici olarak geçirmiş, diğer yarısını ise sanatçı olarak sergileriyle zenginleştirmişEmin Turan’ın 7.sergisini izleyiciyle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyor.

Ressam, daha sosyal medya diye bir şey hayatlarımıza girmemişken, elektronik iletişim sistemlerini konu alan işleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Her yeni sergisinde duruşunu zenginleştiren Turan, Latin Amerika’da kültür ve doğa araştırmaları yapmış, bu sürecin sonunda da hem oryantalist, hem de kendine dönük oryantalist tavırları bir çeşit hesaplaşmaya davet ettiği sergisiyle yine Türk resminde bir ilke imza atmıştı. Yeni sergisi LA FABULA ise döneminin tanığı olarak dünyadan bir dizi insanlık alegorisine yer verirken, bu 7 sergilik serüvenin farklı dönemeçlerinden izler bulabileceğiniz türden.

Emin Turan, resmini yerçekimi geometrisi ismini verdiği bir doku üzerine kuruyor. Tuvalin yüzeyine yayılan sinir uçları, hem gören gözün sabit olmadığını imlerken, tuvalin belleğine dikkat çekerek, ressamın çalışma seansları arasındaki zamanların geçişkenliğini sağlıyor ve metafizik bir aralığın oluşmasına izin veriyor. Turan çağını yorumlamak için ışığın kültürel fiziğinin mimarlığına soyunuyor ve analitik yapı yerine quantum fiziğinin mekanikleri