Masturbation
Tarih: 19 Şubat 2016 Cuma – 26 Mart 2016 Cumartesi

Sanatçılar: Bora Akıncıtürk, Turan Aksoy, Ferzan Aktaş, Burak Ata, Basako, Damla Baş, Zeynep Beler, Antonio Cosentino, Cemal Demir, Ali Elmacı, Tarık Gök, Şakir Gökçebağ, Horasan, Hüseyin Işık, Burak İşseven, Merve Morkoç, Ali İbrahim Öcal, İrfan Önürmen, Ferhat Özgür, Burcu Perçin, Sabo, Meltem Sarıkaya, Nejat Satı, Erinç Seymen, Tunca, Tolga Tüzün, Selahattin Yıldırım, Erdoğan Zümrütoğlu

“Sevgili izleyici; bu sergide göreceğin yapıtlar, yaratıcının kendi için bir dünya kurma meselesinin bir kurgusudur. Biraz çoğalma ve biraz var olma duygusudur. Her sanatçı kendi kurgusuyla ve yaratım süreciyle dâhil olmuştur bu sergiye. Her türlü dayatmadan uzak, kendi içinde yaşadığı ve yaşattığı bu halin bilinmesini ve azıcık duyumsanmasını ister. Dünyada varlığının anlaşılması için çabalar.”

Mustafa Horasan

Mixer’in Sıraselviler Caddesi, No:35 adresinde yer alan galerisinde gerçekleştirilecek yeni sergisi Masturbation farklı disiplinlerden kalabalık bir sanatçı grubunu bir araya getiriyor. Sergide mastürbasyon kelimesinin ilk anlamı ile sanatçıların üretim sürecinde aldıkları haz arasındaki denklik durumu, tek kişilik bir eylemi kolektif bir duruma dönüştürüyor. Sanatçılarının şimdiye dek çalıştıkları medyumlardan farklı alanlarda ürettiği yeni çalışmalarıyla izleyici karşısına çıkacakları sergi, resimden videoya, performanstan desene kadar uzanan multidisipliner bir deneyim imkânı sunuyor. İzleyicisi için hem muzip bir karşılaşma hem de bir tür yüzleşme anı yaratmayı amaçlayan sergi, sanatçının kendi algısında olduğu kadar izleyicisinin algısında da kendi başına kalma halinin, güvenliliği ve güvensizliği, huzuru ve huzursuzluğu gibi ikilemlerini aynı anda hissettirmeyi amaçlıyor.

Sanatçının üretim sürecinde kendisiyle baş başa kalma ve dışarıdan soyutlanma durumu –her şeyden ve tam anlamıyla olmasa da– bir tür başkaldırı anı demektir. Söz konusu zaman dilimindeki yalnızlaşma kendi kendiyle hesaplaşmadır aynı zamanda. Bu hesaplaşmayı bir açık isyana dönüştürmenin mümkün olup olmadığının yanıt arayan Masturbation sergisi, sanatçının üretim sürecindeki yalnızlığı ile mastürbasyon pratiği arasındaki paralellikten hareket ederek bu tekilliği çoğul bir düzlemde izleyicinin önüne koymayı amaçlıyor.

Masturbation
Açılış: 19 Şubat Cuma 2016, 18.00
Adres: Mixer, Sıraselviler Cad. No: 35, 2. Bodrum Kat, Beyoğlu, İstanbul
Tel: 0212 243 54 43
Web: www.mixerarts.com