MATTHIAS VERGİNER
“Ağacın Gözleri”
Heykel Sergisi
9 – 30 Kasım 2015
GALERİ SELVİN

1982 İtalya, Bressanone doğumlu olan sanatçı, 1996-2001 Selva Gardena Devlet Sanat Okulu’nda reklam grafiği ve heykel bölümünde eğitimini almıştır.

Kuzey İtalya’da, Ortisei şehrinde yaşıyor ve çalışmalarını orada sürdürüyor.

Matthias Verginer’in “Ağacın Gözleri” isimli Türkiyedeki ilk sergisi 9-30 Kasım tarihleri arasında Galeri Selvin’de sanatseverlerle buluşuyor .

Matthias Verginer’in eserleri mizah yüklüdür. İlk bakışta belirsiz ve komik gibi görünse de oluşturdukları gülümseme izleyiciyi doğruca duygusallığa yöneltmez. Henri Bergson’un dediği gibi “akıl saflığı ve basitliğe yöneltir.”
Bu eserler sadece eğlenceli ve çekici değildir. Bizleri, sorgulanabilir veya tümü ile gerçek, değişen veya hareket etmeyen mekanizmaları üzerinde düşünmeye de zorlar.

Ahşap yontularak ortaya çıkan renkli hayvan ve insan figürleri sadece “güzel” değil ama şaşırtıcı ve gizemli rüyalar gibidir.

Asırlık bir ağacın altında duran bir kişinin ; yaprakları,dalları, kökleri ve üzerinde bulunduğu toprağı ile birçok mevsimler, iyi ve zor günler geçirmiş olan bu ağaca saygı ve hayranlık duymaması olanaksızdır. Ağaca şekil veren her bir dalın pozisyonu ve yaprakların çokluğu azlığı o ağacın bulunduğu yere,ışığa,iklim şartlarına,çevresindeki diğer bitki ve hayvanlara karşı vermiş olduğu reaksiyon ve iletişimin sonucunu gösterir.
Birisi gözünü kapatır ve o ağaca dokunarak hayal kurarsa, onun bir tek yaşamı değil etrafındaki birçok canlının da yaşamını sembolize ettiğini farkeder. Ağaç gövdesi içinde ve üstünde bir çok göz olduğunu ve bir o kadar da çok duygunun gövde içine işlediğini hayal edecektir. Budaklar ve çizgiler insana, hayvana ve aralarındaki ilişkiye dönüşür.

Matthias bu gözleri, gövdenin içinde ve üstünde geçmiş yaşamları hayal eder ve bu hayal akışı içinde el becerileri ile onları ortaya çıkarır. Gövde içinde keşfedilerek tekrar yaşama dönüşmeyi bekleyen şekiller, hayatlar ve hareketler Matthias ile mizah dolu yontular olarak aramıza katılırlar. Bu mizah anlayışı onu,kadın ve erkeğin ne kadar absürd güzellik ve davranış modellerimiz olduğunu gösteren paradoksal durumlara sürüklemiştir.
Hayalimizi sosyal statü,moda ve güç gibi soyut ve sahte elemanlar üzerine kurarken gerçekte kemikler ve kandan oluşan vücudumuzu ve zaafiyetlerimiz, limitlerimiz ve bizi tek yapan korkularımız içindeki kendimizi unuturuz.

Matthias’ın,süper kadınlar gibi uçmayı hayal eden kilolu kadınları bizi güldürse de insanların gerçek duygularını ifade etmektedir.
Zürafa tenli bir fil olmayacak bir hayvandır ama mizahi olarak modeller ile aynı olmamak arzusunun tam bir sembolüdür. Aynı zamanda , Matthias’ın hayvanları eğer yönetebilirsek üstlerine binebileceğimiz müttefiklerimizdir .

9-30 Kasım tarihleri arasında Matthias Verginer’in “Ağacın Gözleri” isimli heykel sergisini Galeri Selvin’de görebilirsiniz.

GALERİ SELVİN
Arnavutköy Dere Sok.
No:3
Arnavutköy
Beşiktaş İstanbul
Tel: 212.263 74 81
selvincg@gmail.com
www.galeriselvin.com

Galerimiz Pazar günleri hariç 11:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.