#sanatmekanzaman#sanat#art#sergi

1964 yılında bu yana yarım asrı aşkın bir süredir Magnum Fotoğraf Ajansı’na üye olan, 1992-1995 yılları arasında ise ajansın başkanlığını yürüten fotoğrafçı Bruno Barbey’in “My Morocco” başlıklı sergisi, Fotografevi işbirliğiyle 14 Mart’ta Leica Galeri İstanbul’da!
Sergi 25 Mayıs’a kadar ziyaret edilebilir.

Sergi, sanatçının hayatının ilk 12 yılını geçirdiği Fas’la ilgili hazırladığı dört kitabından biri olan “My Morocco”dan bir seçki sunuyor. Sergi ziyaretçilerini, Barbey’in doğum yeri de olan Fas’a 1970 ile 2000 yılları arasında gerçekleştirdiği ziyaretler sırasında kadrajına yansıyan fotoğraflarla zaman yolculuğuna çıkarıyor.

Sanatçı, elli yılı aşkın sürede beş kıtada fotoğraflar çekti. Nijerya, Vietnam, Orta Doğu, Bangladeş, Kamboçya, Kuzey İrlanda, Irak ve Kuveyt’teki savaş ve çatışmaları ele aldığı fotoğrafları tüm dünyada yankı uyandırdı. Dünyanın önde gelen dergilerinde fotoğrafları yer alan ve uluslararası yayınevleri tarafından 30’un üzerinde fotoğraf kitabı basılan sanatçının, daha önce de Leica Galeri Frankfurt’ta bir sergisi sanatseverlerle buluşmuştu.

Bruno Barbey hakkında:
Fas’ta doğan Bruno Barbey, Fransa ve İsviçre olmak üzere çifte vatandaşlığa sahip. İsviçre’nin Vevey kentinde bulunan Ecole des Arts ve Metiers’de fotoğrafçılık ve grafik-tasarım eğitimi aldı. 1961-1964 yılları arasında, bir milletin ruhunu yakalamak amacıyla, ‘tiyatro dünyasının’ kahramanı olarak algıladığı İtalyanları fotoğrafladı. Bruno Barbey, 1964 yılında, Magnum Photos ile çalışmaya başladı. 1978/1979’da Magnum Başkan Yardımcısı ve 1992’den 1995’e kadar Magnum International Başkanı olarak görev yaptı. 1999 yılında Paris’te bulunan Petit Palais, sanatçının Fas’ta 30 yıl boyunca çektiği fotoğrafların yer aldığı büyük bir kişisel sergi düzenledi. Paris’teki La Maison Europeenne de la Photographie, Bruno Barbey’in uluslararası dolaşımda olan retrospektif sergisine ev sahipliği yaptı (2015-2016). Aynı sürede Bruno Barbey, retrospektif kitabı ‘Passages’ / ‘Pasajlar’ı yayımladı. Fransız Ulusal Liyakat Düzeni de dahil olmak üzere, çalışmaları için sayısız ödül aldı. Bruno Barbey 2016 yılında Fransa Enstitüsü’ndeki Fransız Güzel Sanatlar Akademisi üyeliğine seçildi. Sanatçının fotoğrafları dünya çapında sergileniyor ve çok sayıda müze koleksiyonunda yer alıyor. Sanatçı, bugün ağırlıklı olarak Çin’de fotoğraf çekiyor ve yeni bir proje üzerinde çalışıyor.