Galeri / Miz, 07 Şubat – 28 Şubat 2017 tarihleri arasında Nezihe Bilen Ateş’in kişisel  resim sergisini sanatseverlerle buluşturuyor.

 

Nezihe Bilen Ateş “Nefesten Tül” başlıklı resim sergisi 7 Şubat’ta  Galeri / Miz’ de.

1970 Adana doğumlu olan sanatçı Nezihe Bilen Ateş, eserlerinde özneyi gösterirken, foto -realistlerin aksine özneyle birlikte deseni ve pentürü de öne çıkararak, görünenin ötesinde içsel bir durumu da bize duyumsatmaya çalışmaktadır. İmgeyi tekrar etmeden, direkt algıyı kapatarak, farklı algılara açık kapı bırakarak, resmini basit algı kolaylığı tuzağından  da uzak tutmalıdır. Bağırıp çağıran gürültülü işler yerine Lirizmi öne çıkartmayı yeğleyen, kendi sessizliği içinde bir şeyler söylemeyi tercih eden bir tavrı tercih etmektedir. Ateş’ in eserlerinde bizi, yok olmuş bir mekan duygusu ve tekil figürleri tüm çıplaklığıyla karşılar. Sanatçı eserlerinin üretim sürecinde kendine malzeme konusunda bir sınır koymaz. Çoğunlukla kağıt üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarında ekolin, pastel, akrilik ve yağlıboya kullanmaktadır. 1994 yılından itibaren İstanbul ve Adana da bir çok profesyonel sanatçı ile atölye çalışmalarına katılmış ve ortak çalışmalar gerçekleştirmiş olan sanatçı bu süreç içerisinde bir çok sergiye ve etkinliğe katılmış olup, çeşitli kolleksiyonlarda resimleri bulunmaktadır. Sanatçı, kendi atölyesinde profesyonel olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Ali Şimşek’in de Ateş hakkında bahsettiği gibi “Nezihe Bilen Ateş hep buğulu bir bedeni yorumluyor. Sis ve gövdeye dökülen belirsizlik halleri bunlar. Tam gözün yakaladığı bir an elden kaçacak bir buhar gibi… Kıvrılan beden, göze dönüşe et, yüze dökülen perçem ve üzerimize sökün eden buğu… Nezihe o belirsiz katmanı yayıyor. Zen duyarlılığına göz kırpan bir çini tadında yayılan belirsizlik. Cama üflenen nefes gibi kayıp giden bulutsu tad. Bedenler biçimlendiriyor ressam… Ayağa kalkmaya uğraşan bir kadın Tin’i… Patriyarkaya kafa tutan yorgun bedenler ve gözlerimize süzülen buğu yine… Şiire gözkırpan nefesten bir tül.

Uzayan yüzler… Anında kısalacak bakışlar boyuyor ressam.

Yayılan, umuda menevişlenen bakışlar kalıyor geride.. Silinen retinada. Geriye neler kalıyor o yüzlerden, Bakışlardan kıvrılan tenden?

Bir iz…”  görürsünüz sanatçının eserlerinde…

 

Sanatçının 7 Şubat 2017 tarihinde Galeri / Miz’ de açılacak olan resim sergisi 28 Şubat 2017 tarihine kadar gezilebilir.

Galeri / Miz

Çağdaş sanat için bir platform olma hedefiyle açılan Galeri / Miz, 19 Ekim 2011 tarihinde İstanbul Teşvikiye’de açıldı. Çağdaş Türk sanatının yanı sıra uluslararası sanatı da sergilemeyi mekân politikası olarak belirleyen Galeri / Miz, yerleşik sanatçılar için olduğu kadar genç sanatçılar için de bir mekân olma özelliği taşıyor. Çağdaş ve modern sanatı sergilemenin dışında alanlarında seçkin konukların katıldığı söyleşi programları ve güncel sanat konularında hazırladığı seminer programlarıyla İstanbul kültür ortamında yerini alıyor. Galeri / Miz, tüm kültür kurumlarıyla işbirliğine açık olarak sosyal sorumluluk projeleri yapıyor.