Nurol Eğitim Kültür ve Spor Vakfı bünyesinde Nisan 2002 tarihinde Ankara’da açılan Nurol Sanat Galerisi, sanatseverlerle sanatçının ortak buluşma noktası olarak önemli bir yere sahiptir.

Başkent’imizin kültür ve sanat yaşamına getirdiği hareketlilikle bugünlere ulaşan Galeri’nin en önemli işlevlerinden biri de, Vakfın burs fonuna gelirleriyle katkıda bulunarak, başarılı gençlerimizin eğitimine destek olmaktır.

Büyük Usta Nuri İyem sergisiyle açılışı yapılan Galeri’de geride kalan 15 yıl içinde 100’den fazla kişisel ve karma sergi düzenlenmiş bulunuyor. Bu süreçte, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Ercüment Kalmık, Mehmet Güleryüz, Aydın Ayan, Mevlut Akyıldız, Mehmet Güler, Bedri Baykam, Turan Erol, Habip Aydoğdu, Christo Yotov, Duran Karaca, Hayati Misman, Kuo, Hsin-i ve daha bir çok önemli sanatçının eserlerine ev sahipliği yapılmıştır.

Galerimizde her sezon ortalama sekiz sergi planlanmaktadır. Türk Plastik Sanatları’nın usta isimlerinin yanı sıra genç kuşak sanatçıların eserlerine de yer veren Galeri, ayrıca Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerini teşvik amacıyla seçilen eserlerine sergi imkánı tanımaktadır.

120 m2 metrekare sergi alanına sahip bulunan Galeri’de sergiler yanında dinleti ve söyleşiler, kitap imza ve tanıtım günleri, konferans ve work shoplar düzenlenmekte olup gerçek bir sanat merkezi olma hedefi doğrultusunda gayret gösterilmektedir. Bu hedefe uygun olarak Nurolatölye çatısı altında resim çalışmaları da sürdürülmekte ve yeni yetenekler keşfedilmektedir.

Sergilerini açtığımız sanatçılar için hazırlanan özellikle Mehmet Güleryüz ve Bihrat Mavitan kitapları ve bunların yanı sıra çok sayıda sergi kataloğu yayınlanmış olup arşivlerimizde yer almaktadır.

Sanat etkinlikleri sürecinde yurt içinde yapılan çalışmalara uluslararası bir kimlik kazandırmak amacı ile yurt dışında da Dışişleri Bakanlığı ile ortak çalışma şeklinde, New York’ta Adnan Turani,Taiwan’da Işıl Özışık sergileri düzenlenmiş Floransa Bieanaline katılınmış ve böylece Türk ressamların yurt dışı buluşmalarında aracı olma gururunu taşımıştır.

Nurol Sanat Galerisi, kurulduğu günden bu yana Türk ve yabancı ressamların eserleri ile çok sayıda koleksiyoncuya katkıda bulunurken, Nurol olarak da değerli eserleri barındıran çok özel bir koleksiyona sahip olmuştur.

Başkent’e layık çağdaş bir galeri olarak faaliyetlerine devam eden Nurol Sanat Galeri’sinde sergilenen eserler, devamında Oasis’deki Galerimiz’de sergilenmekte ve Bodrum’lu sanatseverelerin beğenisine sunulmaktadır.

.Adres    :Gelincik Sok. 2/2
.                Kavaklıdere, 06690 Ankara
Google Maps
Telefon   : 0 (0312) 468 86 70
Faks         : 0 (312) 468 86 82
E-Posta    : info@nurolsanat.com