Norveçli ünlü görüntü yönetmeni Odd Geir Saether elli yedi yıllık görüntü yönetmenliği deneyimini şimdi fotoğraf sanatına yansıtıyor. Willy Ronis, Robert Doisneau, ve Henri Cartier-Bresson’un izinden giden sanatçı sokak fotoğrafına yoğunlaştı. “Aynanın İçinden” sergisinde Saether, objektifini izleyicisine çeviriyor. Her kare bir olay üzerine yoğunlaşmış bir hikaye yaratma amacı taşıyor. Objektifini, biricikliği çoğu kez farkedilmeyen sıradan insana, bize çevirerek popüler olanı ünlü olanı yücelten paparazzi kültürünü reddediyor.
Saether’in gözlem gücü, olağanın içindeki olağan dışılığı hemen kameranın önünde yaşanan hayatın şifresini çözüyor.

Sanatçının renk ve objetif seçimi, net derinliği kullanışı, izleyiciyi belirli bir noktanın inanılmaz dinamiğine yoğunlaşmaya davet ediyor.

Odd Geir Saether Oslo’da yaşıyor ve üretiyor. Fransız yeni dalgasının etkisiyle Norveç’te çekilen ilk olan The Guardians (1965) ile sinemayla tanışan Saether o zamandan bu yana sayısız filmde görüntü yönetmenliği yaptı. 1974’te çalıştığı Peter Watkins’in yönettiği “Edward Münch” filmi kariyerinde bir dönüm noktası oldu. Aynı yönetmenle 2000 yılında “La Comunne” filmini yaptı. 2006 “Inland Empire” filminde David Lynch ile çalıştı. Sanatçının son projesi “Letters to Sofija” (2012), a Litvanya asıllı Ingiliz sanatçı Mikalojus Konstantinas Courlionis’in hayatını anlatıyordu. Odd Geir Saether son olarak 2016’da Oslo’da bir fotoğraf sergisi açtı.

Açılış/kokteyl: 08 Mart çarşamba saat 18:00

Schneidertempel Sanat Merkezi
Bankalar cad. Felek sk. No:1 Karaköy
0 212 249 01 50
www.schneidertempel.org