27 Ekim Perşembe – 27 Kasım Pazar, 2016

Bursa Nâzım Hikmet Kültürevi

Çoğu zaman bulunduğumuz yer bizi mutlu etmez.

Karşı kıyı daha aydınlıktır, gidemediğimiz yerler daha yeşil, sahip olamadıklarımız daha güzeldir. “Orası” bize hayalimizdekileri sunar, bizleri hep daha iyinin peşine düşmeye iterek yeni yolculukların ve mekanların keşfini mümkün kılar. Bursa Nilüfer Belediyesi, Bursa Nâzım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleşecek Mixer’in hazırladığı karma sergi “Orası”, yeni mekanları ve hikayeleri konu edinen 33 sanatçıyı bir araya getiriyor.

Şehirlerin, sokakların ve yaşam alanlarının insan hafızasında bıraktığı izleri fiziksel ve kurgusal mekanlar üzerinden inceleyen seçkide Armando Rabadàn’ın soyut tuvalleri camlarla kaplı Maslak gökdelenlerinin yansımasını sunarken, Berkay Buğdanoğlu’nun metal üzerine yaptığı çalışmaları pasın yarattığı yıkım ve güzellik ilişkisine farklı bir açıdan yaklaşıyor. Bursa Nâzım Hikmet Kültürevi’nin bodrum katında gösterilen Julie Nymann ve Joe Hamilton’ın video işleri geçici mekanların insan psikolojisi üzerindeki etkisini incelerken, Gülşah Bayraktar’ın sahipsiz aile fotoğraflarından yola çıkarak oluşturduğu çalışmaları ise mekanın anılarla beraber silikleştiği kareler olarak karşımıza çıkıyor. Tuval üzerine yağlıboya çalışmalardan, videolara ve özgün baskılara kadar birçok farklı disiplinden eserin yer aldığı “Orası”, mekan ve insan ilişkisine dair güncel bir bakış açısı sunarak günlük manzaralara farklı bir pencereden bakmayı öneriyor.

Sanatçılar:
Ari Alpert, Armando Rabadàn, Berkay Buğdanoğlu, Beyza Uçak, Bobby Pearce, Danny Augustine, Devran Öksüz, Doruk Pireci, Elif Özen, Erdem Aydın, Giuseppe Lo Schiavo, Gül Kozacıoğlu, Gülşah Bayraktar, Hamza Arcan, Işıl Arısoy Kaya, Joe Hamilton, Julie Nymann, Kaan Bağcı, Kemal Yıldız, Ko Machiyama, Kürşat Bayhan, Lucy McLauchan, Marc Quinn, Mediha Didem Türemen, Michael Vincent Manalo, Murat Han Er, Mutlu Aksu, Rengin Altınalmaz, Rowan Ottosen, Sezin Türk Kaya, Sultan Burcu Demir, Takashi Murakami, Zehra Doğan

***
Orası
Tarih: 27 Ekim Perşembe – 27 Kasım Pazar, 2016
Yer: Bursa Nâzım Hikmet Kültürevi
Adres: Yüzüncü Yıl, Uğur Mumcu Bulvarı. 7/A, 16120 Nilüfer / Bursa
Telefon: 0224 413 27 37
Web: www.mixerarts.com
E-mail: info@mixerarts.com

***
Mixer Hakkında:
Modern sanat mekânı algısına farklı bir yorum getiren Mixer, çağdaş sanatın yükselen yeteneklerini keşfeden, özgün sanat eserlerine herkesin ulaşabilmesi amacına hizmet eden ve özellikle bağımsız sanatçılar ile kendi koleksiyonlarını yaratan yenilikçi koleksiyonerlere hitap eden bir sanat platformudur.

Bursa Nâzım Hikmet Kültürevi Hakkında:

2012 yılında kapılarını açan Nâzım Hikmet Kültürevi’nin içeriğinde; Türkiye’nin tek Şiir Kütüphanesi, 400 kişilik gösteri salonu, 2 sanat galerisi ve atölye odaları mevcut. Kültürevi’nin sanat galerileri modern ve çağdaş sanat örneklerini içeren sergiler ve sanatçılara görünürlük kazandıran projelerle Bursa için bir çekim alanına dönüşmüş durumda. Sanat galerilerinin programında usta isimlerin retrospektiflerinin yanı sıra genç sanatçıları destekleyen projeler, şair-yazar sergileri, toplumsal bellek ve duyarlılık konularını içeren sergiler de yer almakta.

Nâzım Hikmet Kültürevi haftanın her günü saat 10:00 – 20:00 arası açıktır.