ORHAN UMUT

“YER – YÖN”

17 ARALIK 2015 – 17 OCAK 2016

Çağdaş Türk figür resminin başarılı temsilcilerinden Orhan Umut’un solo sergisi ‘Yer-Yön’ 17 Aralık 2015 – 17 Ocak 2016 tarihlerinde Türker Art’ta izleyiciyle buluşuyor.

Umut’un eserlerinde resmettiği insanlar tıpkı Steinbeck’in fareler ve insanlar’ında sözünü ettiği karakterler gibidir. “Herkes konuşuyor ve fakat kimse bir diğerini anlamıyor”. Laf ola beri gele türden biraradalıklardır aslında resmedilen. Susan Sontag’ın betimlediği “her türden muhalif, özgün ve imajinatif yapının yaygın söyleme eklemlenerek düzleştirildiği, asimile edildiği dahası tüketildiği” günümüz simülasyon toplumuna işaret eder bu durum. Sanatçının bu noktadan hareketle açığa çıkarmak istediği, hayatın bize ait olan ve fakat çoklukla ıskaladığımız hatta beraber görülmenin işimize gelmediği yanlarıdır. Bizden ve bizim kadar olan ancak cebimizde taşıdığımız…Tercih edilen hayvan figürleri ise mekanik nesneler ve mekana dair unsurlar resmin denge unsurları olmakla birlikte içeriğin paralelliğinde yol alırlar.

Kompozisyonlar, konu ve mekan formatı çerçevesinde değişiklik gösterirler. Toplum hepimiz için bir rota çizmiştir, bizler toplumda ‘yer’ edinmek adına bir ‘yön’ belirleme çabasındayız. Orhan Umut’un eserlerinde öne çıkan sağlam figürler ve ifadeler bu endişeyi biraz da ironik biçimde yansıtmakta. Tuvallerdeki özgün renk, desen ve kurgulamalar dikkat çekiyor.

Eserleri yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonlarda yer alan Orhan Umut’un ‘Yer-Yön’ isimli solo sergisi 17 Ocak 2016 tarihine kadar Türker Art”ta izlenebilir.

Türker Art
Şakayık Sok. Ful Apt. No: 43 D: 2
Teşvikiye-Istanbul
Tel.:0212 296 53 25
www.turkerart.com