SNBA (Société Nationale des Beaux-Arts)

TÜRKİYE DELEGASYONU SANATÇILARININ BÜYÜK BAŞARISI; PARİS’ten ALTIN, GÜMÜŞ ve BRONZ MADALYA İLE DÖNÜLDÜ.

Paris’te her yıl düzenlenen Société Nationale des Beaux-Arts(SNBA) kurumunun organize ettiği ve 17-20 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen ”SALON 2015” sergisine “SYNERGIE-Sinerji” başlığı ile 24 sanatçıyla katılan SNBA Türkiye Delegasyonu sanatçıları, özgün sergileme ve aldıkları ödüllerle büyük başarı elde etti.

”SALON 2015” etkinliğinde Türkiye Delegasyonuna takdim edilen ödüller;

Salon des Beaux Arts 2015 Carrousel du Louvre

Le Jury de la Société Nationale des Beaux Arts décerne la MEDAILLE D’OR

Delegation de Turquie

SNBA Ulusal Güzel Sanatlar Kurumu Jürisi Türkiye Delegasyonu ALTIN MADALYA Ödülü

———————————————————————————————————————————————–
Salon des Beaux Arts 2015 Carroussel du Louvre

Le Jury Invité de la Société Nationale des Beaux Arts décerne la MEDAILLE D’ARGENT

-Installation- Delagation de Turquie

SNBA Ulusal Güzel Sanatlar Kurumu Konuk Jürisi -Enstelasyon- Türkiye Delegasyonu GÜMÜŞ MADALYA Ödülü

———————————————————————————————————————————————–
Salon des Beaux Arts 2015 Carroussel du Louvre

Le Jury invité de la Société Nationale des Beaux Arts décerne la MEDAILLE DE BRONZE

-Sculpture- YILMAZ Selçuk

SNBA Ulusal Güzel Sanatlar Kurumu Konuk Jürisi -Heykeltraş- Selçuk YILMAZ’a BRONZ MADALYA Ödülü

———————————————————————————————————————————————–

Ödül töreninde SNBA Türkiye Delegasyonu Başkanı adına ödülleri alan ressam Serdar Leblebici, yaptığı teşekkür konuşmasında sanatın ve barışın birleştirici gücüne vurgu yapmıştır.

Yirmidört sanatçıdan oluşan delegasyonda yeralan isimler;

Nurhilal Harsa(T.D.Başkanı), Ahmet Yeşil, Akın Yıldırım, Ayhan Çetin, Baki Bodur, Berk Arıkan, Betül Demir Karakaya, Ceyhun Yaman, Duygu Aydoğan, Derya Ülker, Emre Lüle, Ercan Ayçiçek, Erhan Lampir, Filiz Pelit, Hakan Esmer, Mehmet Yıldırım, Metin Kalkızoğlu, Mevlüt Akar, Özgür Eryılmaz, Raşit Altun, Samed Arda Selim, Selçuk Yılmaz, Serdar Leblebici, Turgut Akarsu

Serginin açılışına,Türkiye Paris Büyükelçimiz Sayın Hakkı Akil, Türkiye’nin UNESCO nezdindeki daimi temsilci Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı ve eşi Sefire İnci Botsalı, Türkiye’nin Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu,Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Başkan yardımcısı Gülferah Güral, Meclis Üyesi Ergün Güleryüz ile; Paris’te 19 Aralık akşamı Théatre ADYAR’da, 2014 yılında yitirdiğimiz değerli piyanistimiz sayın Verda Erman’ı anma konserinde çalan ve UNESCO nun 70.yılı nedeniyle 21 Aralık akşamı nefis bir konser veren piyano sanatçımız Gülsin Onay ve Paris’li sanatseverler katıldı. Serginin açılışında eserleri sergilenen ülkelerin büyükelçileri ile konsolosları da yer aldı. Açılışta konuşan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi sayın Hakkı Akil beyefendi, “İnsanların Paris’te geçen ay meydana gelen terör saldırıları nedeniyle mutsuz olduğunu ve bu nedenle terör saldırıları korkusuyla yabancı turistlerin bile gelmeye çekindiği bugünlerde düzenlenen sergiye katılan tüm sanatçıları kutladı. Paris’te açılışı yapılan bir serginin benzerinin kısa bir sure evvel İstanbul’da da açıldığını ve büyük ilgi gördüğünü ifade eden Akil, Türkiye’den bu sergiye onbir yıldır aralıksız Çağdaş Türk Plastik Sanatçıları delegasyon halinde katıldığını ve bu yıl değişik bir konsept çerçevesinde 24 Türk sanatçının eserlerinin sergilendiğini” söylemiştir.

Türkiye Delegasyonu Başkanı ressam Nurhilal Harsa; ” Gururlu ve mutluyuz. Alınan ödüller 11 yıldır ülkemizi en iyi şekilde temsil etme sorumluluğuyla, istikrarlı, özenli, özgün ve yaratıcı sanat diliyle yaptığımız sergilemelerin sonucudur. Ressam Hakan Esmer’in,10×10 cm.resim sergileme fikrinden hareketle oluşturduğu etkili projesini ressam Serdar Leblebici Paris’li sanatseverlerle buluşturmuştur. Türkiye’yi Sanat alanında en güzel şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Bu sene 21 ressam 2 heykeltıraş ve1 seramik sanatçısı ile katıldık. Bu yılki sergimize, kendi aramızdaki enerjiden ve işbirliğinden doğan güce karşılık gelen “Sinerji” adını verdik. Duvarda toplamda 210 resim olduğunu belirten Harsa, önemli olanın bütündeki etkisi olduğunu ifade etti. Katalogların her yıl Fransızca basılıp sergide dağıtıldığını sözlerine ekleyen Harsa, Paris Büyükelçimiz Hakkı Akil beyefendinin, delegasyon sanatçılarını makamında ağırlayıp, her yıl standımızı onurlandırarak yanımızda olması, açılış töreninde konuşma yapması bize güç veriyor, kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Sergilenen eserlerimiz, T.C.Dışişleri Bakanlığı ve Türk Hava Yolları işbirliği ile, diplomatik kargo statüsünde geliyor. Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sayın Ekrem Eşkinat’ın sanata ve sanatçıya duyarlı yaklaşımı, SNBA Türkiye Delegasyonuna sponsor olması ve açılış resepsiyonunda birlikte olmamız bize güç vermiştir. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Geleneksel “Salon” sergilerinde, geçmiş yıllarda elde edilen başarıları hatırladığımızda;

2006 yılında Ressam Serdar Leblebici (Médaille de Bronze en Catégorie
Peinture) RESİM DALINDA BRONZ MADALYA ile ödüllendirildi.
2007 yılında delegasyon sanatçıları tek tek Delegasyon ÖZEL ÖDÜLÜ ile
ödüllendirildi.
2008 yılında delegasyon tekrar ÖZEL ÖDÜL aldı. Heykeltıraş Akın Yıldırım, (PRİX
SPECİAL DU JURY 2008) Jüri Özel Ödülü, Ressam Nurhilal Harsa, (PRİX
D’HONNEUR DU SALON 2008) Onur Ödülü alarak Türk sanatı adına büyük bir
başarı kazandık.
Delegasyon, 2009’da Fransa’da kutlanmış olan olan “Türkiye Mevsimi”
bünyesinde, “Salon 2009″da kapsamlı bir sergi gerçekleştirdi. İstanbul
Sanat Vakfının (İKSEV) sponsorluğu bize güç verdi. 2009 yılında
gurubumuz tek tek Delegasyon ÖZEL ÖDÜLÜ ile ödüllendirilmiştir. Ressam
Hakan Esmer( PRIX SPECİAL DU JURY 2009) Jüri Özel Ödülü, Semih Kaplan
(PRIX SPECIAL DU JURY 2009) Jüri Özel Ödülü ve Selçuk Yılmaz (MEDAILLE
DE ARGENT EN CATOGORIE SCULPTURE 2009) Heykel dalında Gümüş Madalya
alarak Fransa’da kutlanan “Türkiye Mevsimi”nde büyük bir başarıya imza
attılar. 2011 ‘de ise “20×20” konseptli sergimizle, katılan her sanatçı gümüş
madalya (MADAILLE DE ARGENT) ile ödüllendirilmiştir.
2014 yılında Ercan Ayçiçek, resim dalında jüri özel ödülü (PRIX SPECIAL DU JURY 2014) almıştır.

Bu başarı her yıl sürekliliğimizi koruyarak, sorumluluğumuzun bilincinde çalışmamızın sonucudur ve bu ödüller bizim maneviyatımızı yükseltiyor” demiştir.