Sanatçı: Mary Moon
Sergi İsmi: Reality is Beautiful / Gerçek Olan Güzeldir
Açılış: 6 Kasım 2015 DEPO, 10 Kasım 2105 G-Art Galeri
Kapanış: 7 Kasım 2015 DEPO, 31 Aralık 2015 G-Art Galeri

REALITY IS BEAUTIFUL / GERÇEK OLAN GÜZELDİR
2014 yılında rh+artmagazine dergisi tarafından düzenlenen ve uluslararası boyut kazanan “Yılın Genç Ressamı” yarışmasında Ermenistan’dan yarışmaya katılan Mary Moon birinci seçildi. Kısa süre sonra gerçekleşen 2015 Mamut Art Project’te oldukça dikkat çeken bir isim oldu. Şimdi ise Beyoğlu’nda iki farklı mekanda eş zamanlı gerçekleşecek bir proje ile izleyici karşısında. “Reality is Beautiful / Gerçek Olan Güzeldir” sergisi 6 Kasım DEPO, 10 Kasım G-Art Galeri’de izleyici ile buluşacak.
2004 yılından bu yana ürettiği şehir peyzajları ile tanınan Mary Moon, nesneleri farklı açılardan görme arzusu içinde şehir serilerine başlıyor. Günlük hayatta içinde olamadığımız bir açıda durup, şehre yukarıdan bakmaya başlıyoruz. Yeni yeni eklenen strüktürleri ile yaşadığımız çevreyi tahrip eden ve dışa doğru yayılan şehir siluetinin hızını artırarak değişiminin, hala hepimize bir yenilik olarak geldiğini fark ediyor sanatçı. İnsanlar sağlıklı bir yaşam sürdürmeye çalışırken rahatsız ve mutsuzlar. Sanatçının kadrajının içindeki görüntü, bizim şehrin içinde yaşarken
göremediğimiz tarafı. Tanıdık bildik mekanlar bilmediğimiz uzak yerler halini alıyor.
Bu resimler kabul ettiğimiz kurallar, görüşler ve alışkanlıklardan kaçışın tasvirleri halini alıyor. Bu açıdan bakıldığında aslında tüm şehir siluetlerinin birbirlerine çok benzer hale geldiğini fark ediyoruz. Ve dünya tek başına büyük bir şehir konumunda.
Sınırlardan, politik, ekonomik ve kültürel kelepçelerden sıyrıldığımız bir “anı” temsil ediyor bu kadrajlar. Bu durumda sanatçı için, sanat farklı kültürler arasında diyaloğu sağlayan bir özne halini alıyor.
İnsanoğlunun yeni yaşam alanı olan büyük şehir manzaraları üzerinden kimlikler üstü insan çözümlemeleri olarak okuyabiliriz sanatçının işlerini. Asimile sürecindeki maddesel gerçeklik içinde yaşamak, sanatçının kendi renklerine, formlarına, boyutlarına ve kimlik bilincine yansıyor. Ve bu gerçeklik içinde güzeli aramak için kullandığı ışık, nesnelerin gerçek güzelliklerini, karakterlerini, doğasını görebilmemize olanak veriyor.
Bu resimlerde korunmuş bir perspektif, baskın renk gamı ve espas ve ferahlık algısı yaratan ufuk çizgisi göremiyoruz. Var olan yalnızca ışık, gölge ve ara tonlar. Çünkü bazen güçlü renk armonilerinin etkisi altında izleyicinin dikkati dağılır. Renk, perspektif ve ufuk çizgisi eksikliği fikrin özüne doğru izleyiciyi yönlendirir.
Sergide yer alacak iki boyutlu heykeller, sanatçının iki boyutlu resimlerimden ortaya çıkıyor. Dünyadaki gerçek görüntü yalnızca bir ışık kaynağından (güneş) doğan imajlardır ve bilincimiz yalnızca bunu algılamaya alışıktır. Fakat sanatçının bu dekupe heykeller üzerinde kullandığı farklı yönlerden ışık kaynakları, mekansal espas ve 2,3 ve 4 farklı perspektiften görünümler sağlar. Yani yapay ek ışık kaynaklarının varlığıyla gördüklerimiz, doğru olarak, gerçek olarak kabul ettiklerimiz yanılsama kavramını daha net açıklar. Bu güzellik farklı bir olgudur sanatçı için.
Sanatçının Türkiye’deki ikinci kişisel sergisi olan “Reality is Beautiful / Gerçek Olan Güzeldir” Beyoğlu Kumbaracı Yokuşu üzerinde iki ayrı galeride eş zamanlı olarak sürecek. Dünya üzerinde bir çok şehir manzaralarının yanı sıra İstanbul üzerine ürettiği işler de sergide yer alacak. Sergi 31 Aralık tarihine kadar G-Art Galeri’de , 6 Aralık tarihine kadar Depo Galeri’de gezilebilir.

Gün ve Saatler: Pazar, Ptesi dışında her gün 11:00 -19:00
Adres: Tomtom Mah. Kumbaracı Yokuşu No:37/A Beyoğlu İstanbul
02122436622 www.g-artgaleri.com