YASEMEN LATİFE AYVAZ

“Rengin Gör Dediği…”

14 – 28 Nisan 2018

Galeri FE, 14 – 28 Nisan 2018 tarihleri arasında Yasemen Latife Ayvaz’ın “Rengin Gör Dediği…” adını taşıyan ilk kişisel sergisini sanatseverler ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Sanatsal üretimlerini İstanbul’a olan hayranlığı ile pekiştirerek lirik soyutlamalar olarak ortaya çıkaran Yasemen Latife Ayvaz, bazen soyut lekesellik içinde bir manzarayı ya da şehir görüntüsünü, bazen de kent, insan, yaşam üçgeninde renklerin, dokuların ve katmanların, kültürel, etnik ve toplumu var eden değerlerle harmanlanmasını, onlardan izler ve detaylar barındırmasını, ayrıca tüm bu gerçekliklere sanatsal bakış açısı ile yüklediği anlamları sanatseverler ile buluşturacak.
Boşnak asıllı sanatçının, yeni kuşak çağdaş ressam olarak renk ve kent kavramlarını sorguladığı sanatsal üretimleri, kaos ve karmaşa içinde yer alan kentte, gözden kaçan, farkına varamadığımız detaylarda, duvar yüzeylerinde, bir teknenin kabarmış boyasında, ağaçta, taşta ya da herhangi bir objenin üzerindeki lekelerde hayat buluyor. Sanatçı için renk, boya, malzeme dışında resim yapılacak her yüzey ya da resmi yapılacak her detay önemli bir yer tutarken, deneysellik te vazgeçilmez bir süreci kapsıyor.
Bu bağlamda sanatçı ele aldığı konuları ve çevresinden esinlendiği detayları “renk” kavramı üzerinden sorguluyor. Rengin farklı kültürel değerlerde taşıdığı misyon, rengin kendine has psikolojik anlam ve etkisi, derinlik, yüzey, katman ve kent birlikteliği içinde değer kazanıyor.
Açılış kokteyli 14 Nisan, Cumartesi günü 16.00 – 20.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan “Rengin Gör Dediği…” sergisi 28 Nisan tarihine kadar Pazar ve Pazartesi günleri hariç her gün 11:00 – 19:00 saatleri arasında izlenebilir.

 

Cemil Topuzlu Cad. Kutmen Apt. 60/2 D:4
Çiftehavuzlar, Kadıköy, İstanbul
T: 0216 368 03 78