Mürüvvet Durak “Renklerin Ötesinde” Resim Sergisi Beyoğlu Galatea Art Galery’de 12 Nisanda açılıyor.

Ressam Mürüvvet Durak Melekler olarak adlandırdığı kadın, insan figürleri ağırlıklı eserlerin birleşiminden oluşan “Renklerin Ötesinde” adlı resim sergisinde, sanat severlerini farklı duyguların etkisiyle karşılıyor. Yaşadığımız dünyanın ve kendi içimizdeki içsel dünyaya toplumsal duygusal etkileşimini ortak bir noktada birleştirerek, farklı yaşam sahnelerini konu alan değişik tekniklerin bir arada kullanıldığı eserlerinin konseptiyle, sanat severleri farklı duygu, algılamalara ve farklı düşsel dünyaya davet ediyor.

12 Nisan 2016 Salı Saat 18:00’de Asmalı Mescit Mh. Sofyalı Sokak. No:12/3 Tünel-Beyoğlunda Galatea Art Gallery’de açılacak sergi 30 Nisana kadar Pazar-Pazartesi günleri hariç 11:00-21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sanatçının hocası Abdulkadir Günyaz; ” Mürüvvet bir sanat tutkunu; hem de nasıl… Hani bir başka ünlüsü bu alanın, sanki nefes almadan yaşayamam der gibisinden “resim yapmadan yaşayamam” der ya, o da aynen öyle.. Üstelik ilk gençlik yıllarında herkes başka hayaller koştururken o, Güzel Sanatlar Lisesinde daha sonra da Pamukkale Üniversitesinde bulmuş kendini, elbette arzusu ve yeteğinin dürtüsü ile… Fakat tabi ki okullar biter ama öğrenim bitmez, okur, araştırır, izler.. Özellikle Anadolu coğrafyasının uçsuz bucaksız sanatsal oluşumlarını, zenginliklerini; bir yandan da İstanbul vardır hedefte sanatla dopdolu yaşamak için.. Şimdilerde ruhsal hastalıkları olan kişilere sanat yoluyla rehabilitasyon uygularken, bir yandan da sanatını geliştirerek sürdürmenin çabasındadır. Ve işte bu çabaların sonucu bu sergiler.. Ya ne yapmaktadır derseniz bu sergilerdeki çalışmalarıyla, elbet yine bizden kaynaklanan, güç alan çalışmalar.. Anadolu’nun doğasından, insanından, sanatından yansımalar diyebiliriz rahatlıkla.. Söz gelimi halı, kilim motiflerinden, belki daha başkalarından oya misali göz nuru ile ve türlü duyguları ifadelendiren motifler… Zordur elbet böylesi çabalar içine germek. Albeniden uzak belki, sıradan izleyicinin beğenisinin yönlenmeyeceği uğraşlar.. Fakat ne var ki bir Türk resmi söz konusu edildiğinde kuşkusuz ki hareket noktalarından biri de bu ve benzer çalışmalar olacaktır. Mürüvvet’in resimleri, yaratıcı hayalgücü ve düşsellik ekseninde ,doğu ve batı motiflerinin dengeli sentezinden oluşmuş özgün çalışmalar olarak değerlendirilebilir.Bu resimlerde, kompozisyon düzeninde, motif ve figürlerde, stilizasyon mantığı ile düşünsel derinliği de hissettiren bir yüzey resmi tadını gözlemleyebiliyoruz. Mürüvvet çalışmalarında doğu batı anlayışında bir senteze giderek, bu zamana kadar uygulama anlamında üzerine fazlaca gidilmeyen ve gerçek anlamda zor olan bir anlayış ve anlatım biçimini sanatında hakim kılarak zor ve güç olanı başarmıştır.”

Günümüzün son dönemlerde, başarılı işlere imza atan, genç çağdaş sanatçılarından Mürüvvet Durak 1981’de Isparta’da doğdu. Isparta Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde Resim bölümünü 1999’da tamamladı. Özel yetenek sınavını birincilikle kazandığı, Pamukkale Üniversitesi Resim Bölümünden 2004’te mezun oldu. Yaklaşık olarak 20 yıldır sürdürdüğü sanat hayatını, Anadolu’da çeşitli yerlerlerde etnik araştırmalar yaparak konseptini “Semboller ve Nazarlıklar” ile belirlemiş. Yerelden evrensele tüm geçmiş kültürlerin sembolik, mistik kültürel değerlerine özgü öğeleri ve farklı etkileyici duyguları, ifadeleri figürler üzerinde anlamlandıran, kendi özgün yorumuyla eserlerine taşıyarak, sanatseverlerin beğenisini alarak çeşitli ülkelerde yerli ve yabancı koleksiyonerlere eserleri ulaşmış.