ŞEHRAZAT’IN DÜŞLERİ
SELİN MELEK AKTAN kişisel resim heykel sergisi
Kent Sanat Galeri 6Ocak-13 Şubat 2016

Batı tarihinin belli başlı olaylarından biri Doğunun keşfedilmesidir.
Karısı tarafından aldatıldığı için daha sonra beraber olduğu her kadını öldüren Şehriyar,birgün vezirinin kızı ile evlenir. O da muhtemelen hükümdarla geçirdiği gecenin sonunda öldürülecektir.
Oysaki Şehrazad, hükümdara her gece anlattığı masallarla onu kendisine aşık eder. Binbir gece masalları’’ adı gibi geceler boyunca sürer ve Şehrazad bu sayede hem ölmekten kurtulur hem de kralla birlikte bir ömür boyu mutlu yaşarlar.

Binbir gece masallarında neler yoktur ki? Sabır ağacından yapılma görkemli kapılar, gökyakut taşlarla süslü taslardan su içen altın kanatlı kelebekler, defineler, sihirli yüzükler, kahinler, hayvan başlı prensesler, cadılar, renkli balıklara dönüşen insanlar.,gizemli zümrütü anka kuşları…
Büyülü bir deniz gibi sonsuzluğa uzanan Binbir Gece Masallarında iyiler de vardır, kötüler de.
Batı Doğu’yu ilk önce bu masallarla tanımış, ondaki gizeme aşık olmuştur.

Selin Melek Aktan’ın ‘’Şehrazad’ın Düşleri ‘ isimli sergisi bir anlamda ‘’Binbir Gece Masalları’’na bir övgüdür.

Sanat yolculuğuna başladığı 2004 yılında Zürih Art Sow’un en avandard sanatçısı seçilen Aktan,ın orientalpoart koleksiyonu aynı Binbir gece masalları gibi dünyayı dolaşırken ,
onun batı dünyasında ‘’doğunun gizemini batıya taşıyan özgün tarzlı bir renk sanatçısı olarak tanımasını sağlamıştır.

Tüylerin, taşların,gümüşlerin dansettiği, hayal ve gerçeğin birbirine karıştığı ve bazı parçaları Avrupa ve Amerika’da müzelerin daimi koleksiyonlarına alınmış olan rengarenk eserleri ile Selin Melek Aktan Kent Sanat Galerisinde bizleri mistik bir masal yolculuğuna çıkartıyor..

Kent Sanat Galerisi
Turan Güneş Bulvarı 701.sok., 20/B
Yıldız Çankaya-Ankara