GABI ART’ın “Stoned Movie” adlı kolektif sergisi
15 Ekim – 8 Kasım 2015 tarihleri arasında artgalerimBEBEK’te…

Gabi Art Ukrayna’da tanınmış iki sanatçı Alina Gordienko ve Inga Bugaytsova’nın işbirliğiyle 2015 yılında ortaya çıkmış bir sanatçı kolektifidir.
Inga’nın eserleri merkez kısımlarında kesin çizgiler ve yüzeyin genelinde yumuşak geçişlere müsade eden soyutlamasıyla değerli taşların kesitlerini andırır. Sanatçı işlerinde insan müdahalesine gerek olmadan doğada kendiliğinden en saf haliyle var olan mükemmelliği sunar.
Bu insan üretimi soyutlamalar ideal olanın-kendiliğinden olanın-mükemmelliği üzerine empati yapıyor. Sanatçı doğal oluşumların kusursuz örnekleri olarak akuamarin, kuvars, mor yakut ve akik gibi yarı değerli taşların kesitlerini kendisine referans alır çünkü detaylara bakarak bütünü
görmek mümkündür. Akik taşı Avrupa’da uzun ömür anlamı taşırken Doğu’da servet ve refah demektir. Bir inanışa gore Akik taşı sadece kalbi temiz ve günahlarından arınmış insanlar tarafından bulunabilir. Bu taş birçok mistik özelliğiyle itibar görür. Oldukça Sofistike olan değerli taşlar sanatçının dokulu soyutlamalarıyla bir araya gelince kusursuz bir beraberlik ortaya çıkıyor.
Alina’nın üretimlerinde ise izleyici ünlü filmlerden sahnelerle karşılaşır. Her bir film posteri içinde, alışılmış karakter olduklarından farklı olarak sedef inciyle kaplanmış görünür. Alina’ya göre sinema deneyimlediğimiz hayatın zaman içinde dondurulmuş bir baskı resmi gibidir.
Yaşanılan çağın ötesini gösteren bir fosildir. Aynen kehribar taşının içinde fosilleşmiş böcekler gibi resimlerdeki karakterler aynı yaş ve görünüştedir. Drama ve komedi her yeni seyirciyle tekrar tekrar başlar, gelişir, biter ve tekrar başlar. Karakterler güler ve ağlar, üzülür, aşık olur, ihanet eder ve sever. Bu sonsuz süreç, izlerken bizi bu pıhtılaşmış madeni olay örgüleriyle tekrar tekrar empati yapmaya zorlar.
İkilinin son dönem çalışmalarını 15 Ekim – 8 Kasım tarihleri arasında artgalerimBEBEK’de izleyebilirsiniz.
Ziyaret günleri ve saatleri:
Pazartesi – Cumartesi
10:00 – 18:00