Gülten İmamoğlu
“TOHUM”
11.04 – 11.05.2019 artgalerimBEBEK

Gülten İmamoğlu’nun “Tohum” adlı sergisi 18 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’nde, 11 Nisan – 11 Mayıs 2019 tarihleri arasında artgalerimBEBEK’te sanatseverler ile buluşuyor…

TOHUM

Evrendeki tüm varlıklar tohum adı verilen bir çekirdekten meydana gelir. İnsanlar, hayvanlar hatta tüm bitkiler, içinde varoluşun şifrelerini barındıran bu tohum sayesinde soylarını devam ettirirler. Her canlının tohumunda diğerine benzemeyen tanrısal bir yazılım söz konusudur. Anaksagaros’un da dediği gibi “varlığın temel kökleri”, yani evrenin varoluş temelinin özü tohumda gizlidir. Tüm ilahi kitaplarda da tohumun kutsallığının altı çizilmektedir.

Ancak insanoğlu öyle bir yola girmiştir ki tüm evrene hâkim olmaya çalışıp evrenin yasalarını kendi istekleri doğrultusunda değiştirerek gücü elinde bulundurmayı arzulamaktadır. Genetiği Değiştirilen Organizmalar (GDO) bu tanrısal yazılımın sınırlarını sistematik olarak değiştirmektedir. Sanatçı son dönem işleriyle bu değişimlerin insan ırkı üzerinde yaratacağı tahribata dikkat çekmektedir. Bu bağlamda “varoluşun şifreleriyle oynamak yok oluşa hazırlık mıdır?” gerçeğini plastik bir dille tartışıyor.

Bu sergi Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılı anısına ve Çanakkale Zaferi yıldönümüne ithafen gerçekleştirilmektedir. Katalog yazısı Prof. Dr Kıymet Giray tarafından yazılan sergide, sanatçının son dönem çalışmalarından oluşan 30 eseri yer alacaktır.