“HİÇ: Gidilmemiş denizler, söylenmemiş sözler”

UTKU VARLIK

Bozlu Art Project Nişantaşı
3 Mayıs – 16 Haziran 2016

Bozlu Art Project Nişantaşı, 3 Mayıs – 16 Haziran 2016 tarihleri arasında Utku Varlık’ın “HİÇ: Gidilmemiş denizler, söylenmemiş sözler” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanatçının kendi deneyimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı kısa bir hikâye üzerine kurgulanan sergide, Varlık’ın tamamı ilk kez sergilenecek yeni resimlerine yer veriliyor. 1970’li yıllardan beri Paris’te yaşayan Utku Varlık, yeni sergisi için geleceği İstanbul’da Bozlu Art Project için bir sanatçı konuşması da
gerçekleştirecek.

“Peki neyi anlatmak? HİÇ’likten hareketle şimdi geldiği yer, her geçen gün, bilinmez bir denize doğru
dingin akarken, yaşam diyeceğimiz olguyla tekrar bir HİÇ’e ulaşıyor…”

’68 Kuşağı’nın resim alanındaki önde gelen sanatçılarından Utku Varlık’ın yeni sergisi, Mayıs ayının başında izleyiciyle buluşuyor. Doğu ve Batı felsefelerinde önemli yere sahip bir kavramdan, HİÇ’likten yola çıkan sergi, izleyiciyi hem sanatçının kişisel geçmişine hem de kavramsal sorgulamalarına uzanan sezgisel bir yolculuğa davet ediyor.

Varlık, geçtiğimiz yıl Bozlu Art Project’te açtığı “Fragmanlar” sergisinde “Eğer bir düş giderek resme dönüşüyorsa, resim de sonuçta düş’e dönüşür,” düşüncesinden hareketle bir düş’ün kurgusunda yaşanılmış, düşünülmüş ‘fenomen’ tabakalarının montajından kırpılıp düşen fakat yine de bir kenara konup saklanan küçük öyküler, şiir kırıntıları ve farklı kurgulara ait eskizlere yeniden bakarak kendi sanatını ve günümüzde resmin geldiği noktayı sorguluyordu.

Sanatçı şimdi söze kaldığı yerden devam ediyor ve gerçek ile düş arasında bir yolculuğa çıkarak HİÇ’likten başlayıp tekrar HİÇ’liğe doğru yol aldığı bu yolculukta, izleyiciyi gidilmemiş denizler, söylenmemiş sözlerle örülü ütopik bir dünyayla baş başa bırakıyor.
Sanatçının “HİÇ: Gidilmemiş denizler, söylenmemiş sözler” için hazırladığı yeni resimlerinden kurgulanan bu özgün ve sıra dışı yolculuğun neler vaat ettiği ise Varlık’ın bu sergi vesilesiyle kaleme aldığı kısa hikâyenin satırlarından sızıyor:

“Renkler ve kavramlar anlamlarını kaybettiği sürece, sanat kendini yeniliyor sanıyorlar, evet sonuçta buraya geldik, varoluşlarında iğreti duranlar, bize sanatı öğretiyorlar, nasıl olur bir olguyu ters yüz etmek? Eski saflığıma geri dönmek istiyorum, hüzünlü ve esrik bir görselliğe saptanmak, bir
KATHARSİS nasıl olursa! Bir HİÇ’ten tekrar başlamak, geç de olsa…”

Utku Varlık’ın “HİÇ: Gidilmemiş denizler, söylenmemiş sözler” isimli sergisi 3 Mayıs – 16 Haziran 2016 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nişantaşı’nda görülebilir.

Utku Varlık

1942 yılında Bolu’da doğan Utku Varlık, 1961 yılında girdiği Güzel Sanatlar Akademisi, Resim Bölümü’nde Bedri Rahmi Eyüboğlu atölyesinde resim, Sabri Berkel atölyesinde ise gravür ve litografi eğitimi alır. Akademi’den 1966 yılında mezun olan Varlık, 1970 yılında devlet bursu ile Paris’e gider. 1971-1974 yılları arasında Paris Güzel Sanatlar Akademisi’nde George Dayez ile 1973-1975 yılları arasında ise Cachan Atölyesi´nde litografi çalışır. İlk sergisini 1965 yılında Cenevre’de açan Utku Varlık daha sonra aralarında İstanbul, Ankara, İzmir, Salzburg, Münih, Köln, Hamburg, Stuttgart, Cannes, Lyon ve Paris’in bulunduğu birçok kentte düzenli olarak sergiler açar. Çalışmalarını 1975 yılından beri Paris’te sürdüren Varlık’ın eserleri İstanbul ve Ankara Devlet Resim Heykel müzelerinde, İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, Merkez Bankası ve İş Bankası koleksiyonlarında, Amerika Birleşik Devletleri Ben and Abey Gray Vakfı’nda, Paris Belediyesi ve Paris Ulusal Kütüphanesi koleksiyonlarında ve Lyon Müzesi’nde temsil ediliyor. Sanat yaşamına başladığı yıllarda dışavurumcu anlatımla figürlerini biçimlendiren Utku Varlık, 1960 ve 1970´lerde dönemin politik yaşamından etkilenerek yaptığı resimlerinde de bu anlatım biçimini kullanmıştır. Sanatçı 1975´ten sonra dışavurumcu anlatımdan ve toplumsal konulardan uzaklaşmış ve düşsel bir anlatım biçimine yönelmiştir. Utku Varlık için figür, sürekli ve asal olan doğanın yaşayan öğelerinden biridir ve yansımasını doğada bulur.

Bozlu Art Project Nişantaşı
Teşvikiye Cad. 45/1
Nişantaşı İstanbul 34365
Türkiye

Salı/Tue. – Cumartesi/Sat.
10:00 – 19:00