HACETTEPE SANAT MÜZESİ YENİ KOLEKSİYONU SERGİSİ
Ankara- CerModern
15 Haziran – 30 Temmuz 2017

Hacettepe Sanat Müzesi’nin yeni koleksiyonu sergisi, “müzesini bekleyen/arayan koleksiyonu” nu sanatseverlerle paylaşarak, bu yıl 50. yılını kutlayan Hacettepe Üniversitesi’nin sanat yapıtları belleğinin görünürlüğünü ortaya koymaktır.
“Yarın Bugünden Kurulur: Hacettepe Sanat Müzesi Yeni Koleksiyonu” sergisi, Türkiye Plastik Sanatlar atmosferinin yakın tarihinin, farklı tekniklerdeki yüzeyler, heykeller, seramikler, yerleştirmeler ve video sanatı üzerinden müze koleksiyonunun küçük bir portresini sunmaktadır. Yeni koleksiyon, 2005 yılındaki yapıtların (çekirdek koleksiyonun) oluşturduğu merkezin etrafında, CerModern’de, tıpkı bir müze gibi kurgulanan mekânla sunulmaktadır.
“Yarın Bugünden Kurulur: Hacettepe Sanat Müzesi Yeni Koleksiyonu” sergisinin küratörlüğünü Dilek Karaaziz Şener ve Zuhal Baysar üstleniyor. Yaklaşık altı aylık bir çalışmanın sonucunda gerçekleşen serginin ana seçkisi, Hacettepe Sanat Müzesi’ne 2015-2017 yılları arasında sanatçıların armağan ettikleri yapıtlardan oluşturmaktadır. Böylece bu yeni yapıtlarla, özellikle genç sanatçılara kapılarını açıp, geleceğe dair adımlarını desteklerken, aynı zamanda da Türkiye Plastik Sanatları’nın önde gelen isimleriyle seçkin ve geniş bir sanat müzesi koleksiyonu oluşturma yönünde ilerlemektedir.
Hacettepe Sanat Müzesi’nin 2016 ve 2017 yıllı başında müze envanterine armağan edilen ve serginin çerçevesini belirleyen tüm yapıtlar, CerModern’de ilk kez sanatseverlerle paylaşılmaktadır. Bu sergiyle birlikte daha da zenginleşen, nitelikli bir koleksiyona sahip olma hedefi ve müzesini bekleyen yapıtların özlem duyduğu mekan, bir kez daha vurgulanmaktadır.