GENCAY KASAPÇI
Zero ‘1960 – 2016’
26 Ekim – 9 Aralık 2016 / 26th October – 9thNovember 2016

Açılış: 26 Ekim 2016, Çarşamba 17:00-20:00
Galleria Russo’nun İstanbul’daki mekânı Russo Art Gallery İstanbul, Uluslararası sanatçı Gencay Kasapçı’nın “ Zero 1960 – 2016 “ adlı sergisini 26 Ekim 2016, Çarşamba günü sanatseverlere sunuyor.
İstanbul, New York, Washington, Milano, Roma, Venedik, Londra, Muskat, Pekin, Novi Sad, Bratislava vs. gibi pek çok şehirde kişisel sergisi olan, pek çok şehirde önemli sanat fuarları ve Biennal’e katılmış olan Gencay Kasapçı; “ Zero 1960 – 2016 “ adını verdiği yeni kişisel sergisini Russo Art Gallery İstanbul’da sevenlerin ilgisine sunacaktır.
Uzun yıllardır Gencay Kasapçı’nın işlerini takip etmiş bir otorite olarak Sabancı Müzesi ve Modern Sanat Müzesi’nin müdürlüğünü yapmis olan Mimar ve Sanat eleştirmeni Dr.Emin Mahir Balcıoğlu ‘un “Zero 1960 – 2016” isimli sergisi için, yorumu ;
Sanatçının kırk yılı aşkın işlerinin evrimine tanıklık etmenin ayrıcalığını yaşamış birisi olarak onun kavramsal arayışları, yeni estetik boyutların denemeleri üzerlerinde düşünmek gerçekten bir ilham kaynağı olmaktadır. Onun çalışmaları paradigma değişimlerine gitmeden yeni ifadelere ulaşmak için adeta bir hareket noktası gibi sonsuzluğu ile günceli yakalamaya çalışan bir yol haritası izledi.
Altmışlı yılların başlarında kariyerinin şafağında, yaratıcılığın yeniden canlandığı ve Zero gibi yeni hareketlerin doğduğu bir dönemde Kasapçı kendine özgün bir dil geliştirmeyi başarmış ve bunu neredeyse elli yıldır kullanabilmiştir. Bu dil o kadar güçlü ki her türlü stil kalıbını aşmış ve sonsuz ifade biçimlerinin arayışına olanak veren sağlam bir temel olabilmiştir. Durağan ile değişken, eşzamanlı ile diyakroniğin, kütle ile boşluğun oluşturduğu zorlu ikilemler sanatçının çalışmaları için tükenmez bir güç kaynağı olmuştur. Düzenlinin içinde ince değişimler, tekdüzeliğin içinde farklılıkların varlığı çalışmalarını yönlendirmiş ve bugün bile elli yıl sonra aynı gücünü korumuştur.
Sanatçının çalışmaları bir kez daha göstermiştir ki sanat değerini ölçerken virtüözlüğün çaresiz arayışı ya da simge ve işaretlerin patlama noktasına getirilmesi ya da stil abartmalarıyla değil ifadenin itidali ve tarih boyunca geçerliliğini koruyan sanatın ana ilkelerinin geçerli olduğudur.
Onun sanatsal yolculuğunu izlemek, her aşamasının özünü kavrayabilmek, entelektüel gelişimini ve onun estetik çıktılarını izleyebilmek çok heyecan verici ve sanatseverler için çok aydınlatıcı ve zenginlik katan bir deneyim olacaktır. ” şeklindedir.
2014 yılının Kasım ayında İstanbul’da ilk İtalyan galeri olarak açılan Roma’nın tarihi galerisi Galleria Russo, Doğu ve Batı arasındaki karşılaşmanın bir sembolü olmaktan gurur duyuyor. Canlı ve kozmopolit İstanbul’un kalbi Beyoğlu’nun merkezi bölgesinde bulunan galeri, farklı kültürlerin buluşma noktası ve gelecekte önemli bir sanat ve kültür merkezi olma yolundadır.

Sergi, Russo Art Gallery İstanbul, Boğazkesen Cad. No: 21/A Tophane- İstanbul
ROMA – ISTANBUL

GENCAY KASAPÇI Kimdir ?